ARCHIWUM: Zatrudnienie małżonka w 2018 r. – wynagrodzenie kosztem?

Zatrudnienie małżonka w jednoosobowej działalności gospodarczej może być rozwiązaniem wygodnym, ale nie zawsze opłacalnym. Wynika to z faktu, że przedsiębiorca nie ma obecnie prawa do zaliczenia wynagrodzenia małżonka do kosztów uzyskania przychodu. Ta sytuacja może się jednak zmienić w najbliższym czasie.

Zatrudnienie małżonka a brak kosztu

Zgodnie z ogólną zasadą wynagrodzenia – zarówno w przypadku umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych – stanowią koszt uzyskania przychodu. Jednakże zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 10 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynagrodzenie za pracę własną przedsiębiorcy, współmałżonka lub małoletnich dzieci nie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Co ważne, zakaz obejmuje nie tylko umowę o pracę, lecz także umowy cywilnoprawne.

W związku z powyższym zapisem, zatrudnianie rodziny było do tej pory stosunkowo nieopłacalne – szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że uzyskujący dochody małżonek ma obowiązek wykazania ich i opodatkowania w ramach podatku dochodowego na ogólnych zasadach.

Uwaga! Warto pamiętać, że zatrudniając w firmie małżonka, jesteśmy również zobowiązani do opłacania składek ZUS. Co ważne, w przypadku umowy o pracę nie są one wyliczane proporcjonalnie jak u innych pracowników, ale ryczałtowo – czyli w takiej wysokości, jak składki ZUS samego przedsiębiorcy.

Zatrudnienie małżonka – zmiany od 2018 r.

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają lub chcieliby zatrudnić małżonka, powinni śledzić zmiany w ustawie o PIT w 2018 r. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy, zgodnie z którym wskazany wcześniej przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 ma zmienić swoje brzmienie. Po modyfikacjach ograniczenie w zaliczeniu wynagrodzenia do kosztów powinno dotyczyć wyłącznie pracy własnej podatnika. Zmiany planowane są najpóźniej na początku 2019 r.

W związku z powyższym, jeśli aktualizacja przepisów wejdzie w życie, wynagrodzenie małżonka, a także małoletnich dzieci, będzie mogło stanowić koszt uzyskania przychodu na równi z wynagrodzeniami innych pracowników. Oczywiście warunkiem uwzględnienia wynagrodzeń w kosztach będzie spełnienie podstawowej zasady, jaką jest związek pomiędzy wydatkiem (w tym wypadku – wynagrodzeniem) a uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej.

 

Małżonek z własną firmą? Sprawdź, jak rozliczać transakcje między rodzinnymi firmami!

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie musisz czytać pomocy
Nie musisz czytać pomocy

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce