VAT-26 złożysz w wersji elektronicznej bez podpisu elektronicznego

VAT-26 to formularz, za pomocą którego dokonuje się zgłoszenia w US samochodów osobowych wykorzystywanych wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Jest to jeden z warunków koniecznych do odliczania 100% VAT od zakupów związanych z eksploatacją tego typu pojazdów. Co ważne, zgłoszenia takiego można dokonać bez wychodzenia z domu, w wersji elektronicznej – nawet jeżeli nie posiadasz podpisu elektronicznego.

W jaki sposób złożyć VAT-26 w wersji elektronicznej?

VAT-26 można złożyć w wersji elektronicznej na jeden z dwóch sposobów:

  1. poprzez aplikację e-Deklaracje Desktop, którą można pobrać ze strony MF (wszystkie niezbędne do tego programy znajdziesz tutaj),
  2. poprzez zainstalowanie wtyczki (plug in) do przeglądarki i następnie wypełnienie interaktywnego formularza dostępnego na stronie MF, a następnie podpisanie go za pomocą danych autoryzujących.

Składanie VAT-26 przez aplikację e-Deklaracje Desktop

Krok 1: pobranie i zainstalowanie aplikacji e-Deklaracje Desktop ze strony MF, wraz ze środowiskiem uruchomieniowym Adobe AIR, wtyczką do przeglądarek Adobe Flash Player oraz programem do odczytu dokumentów PDF – Adobe Reader.

Krok 2: uruchomienie aplikacji, zdefiniowanie Profilu użytkownika (wypełnienie podstawowych danych na temat podatnika), a następnie wybranie formularza VAT-26 z opcji „Katalog formularzy” – po wypełnieniu go, podpisujemy go przez podanie informacji o przychodzie ze wskazanego przez aplikację roku.

Składanie VAT-26 za pomocą wtyczki e-Deklaracje

Innym sposobem na złożenie VAT-26 w wersji elektronicznej jest zainstalowanie wtyczki do przeglądarki. Jak to zrobić krok po kroku?

Krok 1: pobranie ze strony MF instalatora wtyczki (plug-in), który wraz ze szczegółowymi wskazówkami dostępny jest tutaj:

  
Krok 2: instalacja wtyczki za pomocą automatycznego kreatora:

  
Krok 3: wypełnienie interaktywnego formularza VAT-26 dostępnego na stronie MF (Formularze ➡ VAT ➡ VAT-26). Wypełniając go należy przejść do trybu e-Deklaracje, który pozwoli na wysłanie wypełnionego formularza.

   
Krok 4: Po wypełnieniu VAT-26 należy wybrać opcję Podpisz i wyślij. Podpisywanie odbywa się za pomocą danych autoryzacyjnych, czyli przez podanie przychodu wykazanego w zeznaniu podatkowym za wskazany rok.

Krok 5: na podstawie numeru referencyjnego, który pojawi się w następnym oknie możliwe jest pobranie UPO – Urzędowego Potwierdzenia Odbioru, które potwierdza, że formularz został złożony w urzędzie skarbowym.
 

Ważne!

Szczegółową instrukcję elektronicznej wysyłki VAT-26 i innych interaktywnych formularzy znajdziesz tutaj.

 

VAT-26 to nie jedyny warunek pozwalający na odliczanie 100% VAT od samochodów osobowych – więcej na ten temat przeczytasz tutaj!

 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły