Ręczna zmiana kodu tytułu ubezpieczenia ZUS

|
ID: 778304990
|
|
Nie tylko kawa jest 2w1

Korzystając z serwisu ifirma.pl, Użytkownik konfiguruje ustawienia konta, dostosowując je do swojej indywidualnej sytuacji składkowej. Wybierając Plan opłacania składek ZUS oraz oznaczając prawo do emerytury/renty, serwis automatycznie przyporządkuje kod, właściwy dla wybranych opcji.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których domyślny kod nie jest właściwy dla ubezpieczonego z uwagi na dodatkowe kryteria, jakim podlega. Wprowadzony w ustawieniach kod, jest wykazywany zarówno na deklaracjach zgłoszeniowych, wysłanych bezpośrednio z serwisu ifirma, jak też na deklaracjach rozliczeniowych.

W przypadku konieczności podania innego kodu tytułu ubezpieczeń niż domyślny, należy przejść do zakładki Konfiguracja (prawy górny róg ekranu, obok loginu).

W zakładkach po lewej stronie konta, należy w dziale Deklaracje wybrać ZUS, następnie wybrać jedną z dwóch opcji edytuj plan bądź zmień plan.

Opcję edytuj plan należy wybrać jeżeli wcześniejszy kod tytułu ubezpieczenia był niezasadny, czyli inaczej ujmując od początku skonfigurowania konta był błędnie określony.

Opcję zmień plan należy wybrać w sytuacji gdy w trakcie prowadzenia działalności kod ubezpieczenia uległ zmianie. Dzięki tej opcji system utworzy historię kodów ubezpieczeń.


 


 


 

Dzięki temu pola staną się możliwe do zmiany i wypełnienia. Kolejnym krokiem jest wskazanie Planu opłacania składek ZUS wraz z okresem obowiązywania oraz zaznaczenie właściwych dla siebie opcji w części Dodatkowe informacje.

Poniżej znajduje się funkcja umożliwiająca zmianę kodu podstawowego na odpowiedni dla Użytkownika.


 

Po wybraniu funkcji, otworzy się okno z dodatkowymi kodami tytułu ubezpieczenia, wraz z opisem i możliwością wybrania jednego z nich.


 

Pomimo wybranego kodu z listy, serwis nadal pozwala na zmianę kodu

  • na inny z listy lub
  • na kod wprowadzony ręcznie, inny niż widoczne na liście
  • na kod pierwotny- właściwy dla wybranego Planu opłacania składek ZUS (funkcja ustal automatycznie).

Gdy ustawienia będą właściwe, należy zatwierdzić wprowadzone zmiany.


 

Wybrany kod pojawi się na deklaracjach ZUS generowanych w serwisie, po zatwierdzeniu zmiany- zarówno zgłoszeniowej jak też rozliczeniowej.


 

Powyżej, zobrazowany fragment deklaracji ZUS DRA ze zmienionym kodem tytułu ubezpieczenia.

Spółki cywilne, jawne

W sytuacji gdy konto w serwisie ifirma.pl należy do spółki, ustalenie sytuacji składkowej oraz zmiany kodu tytułu ubezpieczenia można dokonać dla każdego współwłaściciela oddzielnie. W tym celu należy przejść do zakładki Konfiguracja ➡ ZUS.


 

Następnie należy wybrać imię i nazwisko współwłaściciela.


 

Kolejno należy wybrać jedną z dwóch opcji: edytuj plan bądź zmień plan.

Opcję edytuj plan należy wybrać jeżeli wcześniejszy kod tytułu ubezpieczenia był niezasadny, czyli inaczej ujmując, od początku skonfigurowania konta był błędnie określony.

Opcję zmień plan należy wybrać w sytuacji gdy w trakcie prowadzenia działalności kod ubezpieczenia uległ zmianie. Dzięki tej opcji system utworzy historię kodów ubezpieczeń.


 

Sytuacja składkowa jest dostosowywana dla każdego współwłaściciela indywidualnie.

Uzupełnianie formularza dla każdego współwłaściciela spółki jest identyczne, jak dla Użytkowników prowadzących jednoosobową działalność– kroki opisane wyżej.

Autor: Monika Olejniczak – zespół ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce