Oznaczenie FP przy Fakturze do paragonu

|
ID: 778305428
|
Kategorie: Faktury, Kasa fiskalna

Faktura do paragonu to dokument, który należy wystawić na żądanie nabywcy. Jeżeli nabywcą jest osoba fizyczna, powinien zgłosić się z życzeniem otrzymania faktury w ciągu trzech miesięcy od dnia dostarczenia towaru/usługi lub uregulowania płatności.

Termin wystawienia faktury dla osoby fizycznej zależy od momentu zgłoszenia się nabywcy z żądaniem wystawienia faktury do paragonu:

  • gdy zgłoszenia dokonano w miesiącu sprzedaży – fakturę należy wystawić do 15 dnia następnego miesiąca (wg zasady ogólnej),
  • gdy zgłoszenia dokonano w innym miesiącu, niż miesiąc sprzedaży – fakturę należy wystawić w terminie 15 dni od dnia zgłoszenia żądania.

 

Aby wystawić fakturę do paragonu, należy skorzystać z zakładki Faktury → Lista faktur → Faktura VAT do paragonu z kasy fiskalnej


 

Następnie należy uzupełnić odpowiednie pola. Jeśli nabywca jest osobą fizyczną, wtedy przy uzupełnianiu jego danych, należy wybrać wprowadź samodzielnie, a następnie zaznaczyć pole Kontrahent jest osobą fizyczną.


 

Faktury do paragonu na rzecz osób fizycznych są wykazywane w ewidencji sprzedaży VAT, natomiast nie są w tej ewidencji sumowane.

Wystawiając fakturę do paragonu należy zawsze ustawić w serwisie w lewym górnym rogu miesiąc księgowy zgodny z datą sprzedaży. Data wystawienia nie musi być zgodna z ustawionym miesiącem księgowym.

Faktura wystawiona do paragonu na rzecz firmy jest ujmowana w ewidencji sprzedaży VAT oraz pliku JPK_V7, nie pomniejsza natomiast raportów miesięcznych.

Wystawiona faktura jako Faktura do paragonu zostanie automatycznie oznaczona symbolem FP w pliku JPK_V7.

W przypadku zintegrowanej z serwisem kasy/drukarki fiskalnej można wystawić fakturę do paragonu korzystając z zakładki: Kasa fiskalna ➡ Lista paragonów ➡ Wystaw fakturę przy właściwym paragonie lub wybierając opcję: Wystaw fakturę do paragonu w szczegółach paragonu po jego wystawieniu.

 

Autor: Dorota Łesak – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie musisz czytać pomocy
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce