Aby rozliczyć zeznanie podatkowe PIT-28 za 2024 rok w serwisie IFIRMA należy przejść do zakładki Deklaracje ➡ Deklaracje i kliknąć w ikonę 2024.
Podatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego (ryczałt ewidencjonowany) nie mają już obowiązku sporządzania spisu z natury na koniec roku podatkowego.
Kwotę podatku za grudzień 2024 r. lub za IV kwartał 2024 r. wpłacamy na rachunek bankowy US nie później, niż do dnia 20 stycznia następnego roku podatkowego.
Wpłaty należy dokonać na swój indywidualny Mikrorachunek podatkowy.
Termin składania deklaracji rocznej PIT–28 jest od 15 lutego 2025 do 30 kwietnia 2025 r.
Przedsiębiorca, który w roku 2024 otrzymał zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za rok 2023, w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Na taki sposób postępowania wskazuje art. 21 ust. 2a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Doliczenia dokonuje się z uwzględnieniem stawek ryczałtu i kwot faktycznie odliczonych w zeznaniu rocznym.
Przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku 2024 nabywali określony rodzaj usług niematerialnych od kontrahentów zagranicznych, mają obowiązek sporządzenia i złożenia informacji IFT-2R w terminie do 31 marca 2025 r. Szczegółowe informacje o samej deklaracji oraz czynnościach wykonywanych w serwisie ifirma.pl, zostały zamieszczone w naszej instrukcji.
Przedsiębiorca, zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy zlecenia lub umowy o dzieło powinien złożyć do urzędów skarbowych deklaracje roczne: PIT-4R, PIT 8AR, PIT-11 a w przypadku nierezydentów również informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania – IFT-1/IFT-1R.
PIT-4R za 2024 r. składamy do urzędu skarbowego, do którego wpłacane były w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy z działalności oraz zaliczki na podatek dochodowy za pracowników, nie później niż 31 stycznia 2025 r. Kopię wysłanego do urzędu PIT-4R podatnik przechowuje u siebie.
W przypadku zmiany właściwości US dla podatku dochodowego w trakcie roku, deklaracje PIT-4R składamy do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania w dniu składania deklaracji.
PIT-8AR za 2024 r. informacja o wysokości odprowadzonego zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzeń do 200 zł brutto – deklaracje składamy nie później niż do 31 stycznia 2025 r. do urzędu skarbowego, do którego wpłacane były w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy z działalności oraz zaliczki na podatek dochodowy za pracowników przy umowach zlecenie oraz o dzieło do kwoty 200 zł brutto. Kopię wysłanego do urzędu PIT-8R podatnik przechowuje u siebie.
Uwaga!
W tym przypadku pracownikowi nie wystawiamy deklaracji PIT-11. Na życzenie pracownika wystawiamy zaświadczenie o wysokości odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne za 2024 r.
W przypadku zmiany właściwości US dla podatku dochodowego w trakcie roku, deklaracje PIT-4R, PIT-8AR składamy do urzędu skarbowego zgodnego z miejscem zamieszkania na dzień składania deklaracji.
PIT-11 za 2024 r. składamy wyłącznie w formie elektronicznej do urzędu skarbowego, w którym rozlicza się pracownik – do dnia 31 stycznia 2025 r.
Drugi egzemplarz deklaracji PIT-11 należy przekazać pracownikowi do końca lutego 2025 r.
Deklaracje można wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. PIT-11 można również przekazać pracownikowi drogą elektroniczną, np. mailem pod warunkiem, że pracodawca posiada bezpieczny podpis elektroniczny.
Pracownik może odebrać deklaracje osobiście – wówczas na kopii dokumentu konieczne będzie naniesienie przez pracownika daty odbioru oraz czytelnego podpisu.
Trzeci egzemplarz PIT-11 przedsiębiorca przechowuje w aktach osobowych pracownika.
IFT-1R za 2024 r. w formie elektronicznej składamy do US właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych w terminie do 28 lutego 2025 r. (składają wyłącznie płatnicy podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowników). Również do 28 lutego 2025 r. informację IFT-1R trzeba przekazać pracownikowi.
Do 31 stycznia 2025 r. niektórzy płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe mają obowiązek wypełnić i przesłać do ZUS informację ZUS IWA.
Informację ZUS IWA za rok 2024 r. ma obowiązek wypełnić i przesłać do ZUS płatnik składek, który spełnił łącznie następujące warunki:
Jeżeli płatnik składek nie spełni chociaż jednego z tych warunków, nie wysyła do ZUS informacji ZUS IWA za rok 2024 r.
Każdy przedsiębiorca ma możliwość na początku nowego roku podatkowego złożyć wniosek o zmianę formy opodatkowania.
Z końcem roku warto przeanalizować sytuację przedsiębiorstwa i zadecydować czy nadal chcemy korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Uwaga!
W związku ze zmianami wynikającymi z Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. nie ma możliwości wyboru Karty Podatkowej jako formy opodatkowania. Prawo kontynuacji pozostaje przedsiębiorcom korzystającym już z tej formy opodatkowania.
Chcąc dokonać zmiany formy opodatkowania należy złożyć wniosek CEIDG-1 o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Termin złożenia wniosku jest do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z działalności. Tzn. jeśli pierwszy przychód będzie w styczniu 2025 to wniosek należy złożyć do 20 lutego 2025 r. Jeżeli pierwszy przychów w roku jest osiągnięty w grudniu, czas na złożenie oświadczenia mija 31 grudnia.
Od 2025 roku przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowy PIT, zgłoszenia należy dokonać do 20 lutego. Przeczytaj więcej tutaj.
Przedsiębiorcy opodatkowani zryczałtowanym podatkiem dochodowym, którzy w roku 2024 opłacali składki zdrowotne, od podstawy wymiaru w zależności od przedziału uzyskiwanego przychodu lub na podstawie przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym pomniejszonym o zapłacone składki społeczne, po zakończeniu roku 2024, mają obowiązek wykonania rozliczenia rocznego składki zdrowotnej. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za rok 2024 zostanie wykazane w deklaracji rozliczeniowej ZUS za miesiąc kwiecień 2025, czyli ten miesiąc, w którym upływa termin złożenia zeznania rocznego podatkowego. Jeśli w wyniku rozliczenia rocznego okażę się, że składki zapłacone w trakcie roku 2024 były niższe niż wysokość rocznej podstawy jej wymiaru, przedsiębiorca będzie miał obowiązek dopłacić różnicę. Dopłata składki powinna być dokonana do 20 maja 2025 roku.
Autor: Teresa Poślednicka – ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.