ARCHIWUM – JPK dla mikroprzedsiębiorców – co to takiego?

w ArchiwumPodatek VAT

Już od stycznia 2018 roku obowiązek przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych – JPK – obejmie blisko 1,6 mln mikroprzedsiębiorców. Na czym dokładnie polega ten obowiązek? Z jakimi terminami się wiąże? O czym należy pamiętać?

JPK – co to takiego?

JPK to specjalny format przekazywania danych podatkowych. Są one generowane i przesyłane w wersji elektronicznej w z góry określonej formie – stanowią one zatem zbiór danych wyeksportowany bezpośrednio z systemów IT podatników. Rozwiązanie to ma na celu przede wszystkim usprawnienie pracy organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej w zakresie prowadzonych postępowań podatkowych, jak i czynności sprawdzających.

Mikroprzedsiębiorcy od 2018 roku też wyślą JPK

Do końca 2017 roku obowiązek przesyłania JPK_VAT dotyczy wszystkich podatników, którzy nie spełniają warunków pozwalających na uznanie ich za mikroprzedsiębiorcę. Od 1 stycznia 2018 roku Jednolite Pliki Kontrolne zawierające dane na temat VAT (z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT) przesyłać będą praktycznie wszyscy podatnicy – nawet jednoosobowe działalności gospodarcze.

MIKROPRZEDSIĘBIORCA – KTO TO TAKI?

Jak wynika z art. 104 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej do grona mikroprzedsiębiorców zalicza się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych spełnił łącznie dwa warunki:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w PLN kwoty 2 milionów EUR

Więcej na temat ustalania statusu mikroprzedsiębiorcy przeczytasz tutaj.

 

To jednak nie wszystkie zmiany, jakie czekają podatników – od 1 lipca 2018 roku mikroprzedsiębiorcy, podobnie jak pozostali podatnicy będą mieli obowiązek przesłać na żądanie organów skarbowych również inne struktury JPK (łącznie mamy osiem różnych struktur JPK – np. podatkową księgę przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR, czy faktury JPK_FA).

JPK_VAT zawsze miesięcznie

Co istotne, nawet jeśli przedsiębiorca spełnia warunki pozwalające mu na kwartalne rozliczenia VAT, JPK dotyczącego tego podatku powinny być przesyłane do Ministerstwa Finansów drogą elektroniczną co miesiąc. W związku z powyższym, pierwszy JPK_VAT mikroprzedsiębiorcy zobowiązani są wysłać do 25 lutego 2018, za styczeń tego roku.

 

Czy Twój system pozwoli Ci na wygenerowanie JPK? Sprawdź, jak wygenerować i wysłać JPK z poziomu systemu ifirma.pl!

 

Nie wiesz jak najszybciej założyć Profil Zaufany? Zapraszamy po przydatne instrukcje!

 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły