Jak odroczyć termin zapłaty podatku?

|
ID: 778305053
|
|

Trudności finansowe nie zwalniają przedsiębiorcy z obowiązku terminowego regulowania zobowiązań podatkowych – za brak zapłaty podatku w ustawowym terminie może on zostać ukarany mandatem. By uniknąć negatywnych konsekwencji, warto wcześniej złożyć we właściwym urzędzie skarbowym wniosek o odroczenie terminu zapłaty podatku.

Wniosek o odroczenie terminu płatności podatku – kiedy należy go złożyć?

Wniosek o odroczenie terminu płatności podatku należy złożyć zanim ten termin upłynie. Jeżeli bowiem przedsiębiorca nie zapłaci podatku na czas, powstanie już zaległość podatkowa, od której urząd zacznie naliczać odsetki.
 

Ważne!
Samo złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności nie wstrzymuje tego terminu! Pozytywna decyzja urzędu skarbowego wstrzymuje jednak naliczanie odsetek i wiąże się z naliczeniem opłaty prolongacyjnej.

 

Wniosek o odroczenie terminu płatności podatku – co powinien zawierać?

Warto poświęcić chwilę na przygotowanie wniosku o odroczenie terminu płatności. Urząd Skarbowy nie ma obowiązku wydania pozytywnej decyzji w sprawie podatnika – kluczowe znaczenie mogą tu mieć więc użyte w nim argumenty. Dobrze sporządzony wniosek zawiera:

    1. dane przedsiębiorcy oraz dane urzędu skarbowego, do którego jest składany,
    2. cel złożenia – w tej części, poza określeniem, czego wniosek dotyczy (odroczenia terminu płatności podatku) należy doprecyzować rodzaj podatku, za jaki okres i w jakiej kwocie oraz do kiedy podatnik chce odroczyć termin jego zapłaty,
    3. uzasadnienie – tu należy wskazać powód, dla którego termin płatności podatku powinien zostać odroczony (zgodnie z art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej powinna być to przyczyna istotna ze względu na interes podatnika lub interes publiczny) – warto zamieścić dokładny opis sytuacji, wskazujący na okoliczności, które skłaniają podatnika do złożenia wniosku,
    4. podpis;
    5. załączniki – np. jeśli w uzasadnieniu przedsiębiorca powołał się na pobyt w szpitalu, warto załączyć wypis z placówki.

Jak złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności podatku?

Wniosek o odroczenie terminu płatności podatku należy złożyć osobiście w urzędzie skarbowym (warto wówczas poprosić o potwierdzenie jego złożenia), wysłać listem poleconym lub elektronicznie, za pośrednictwem ePUAP (nie jest możliwe złożenie go bezpośrednio z serwisu ifirma.pl). Złożenie wniosku o odroczenie terminu do złożenia deklaracji powoduje wszczęcie postępowania podatkowego. Urząd skarbowy wydaje decyzję w sprawie odroczenia terminu do złożenia deklaracji w ciągu miesiąca, bądź – gdy sprawa jest szczególnie skomplikowana – w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

 

Sprawdź, co możesz zrobić z zaległością podatkową!

 

Autor: Ewa Kozak- ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1
Nie musisz czytać pomocy

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce