Podatnicy vat czynni od stycznia 2022 r. stosują nowe symbole w pliku jpk_v7.
Jednym z nich jest IED- Interfejs Elektroniczny Dostawca.
Procedura oznaczania IED będzie obejmowała tych przedsiębiorców, którzy korzystają z interfejsu elektronicznego w celu ułatwienia kontaktu pomiędzy nabywcą i dostawcą oferując towary na sprzedaż poprzez platformę i w konsekwencji dochodzi do sprzedaży poprzez interfejs elektroniczny. Miejscem dostawy tych towarów jest terytorium Polski.
Pod pojęciem interfejs elektroniczny zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (vat) należy rozumieć platformę, platformę handlową, portal lub podobne środki.
Uznaje się, iż firmy, które ułatwiają taką dostawę, samodzielnie otrzymały te towary i dokonały ich dostawy.
Procedura IED będzie obejmowała tych przedsiębiorców, którzy przez interfejs ułatwiają:
Jeżeli taka firma zarejestruje się do procedury szczególnej IOSS lub OSS nie będzie miała obowiązku stosowania oznaczenia IED.
Więcej informacji w zakresie stosowania kodu IED można znaleźć również tutaj.
Kod IED nie pojawia się na wystawianych fakturach oraz pliku jpk_v7 automatycznie, należy go odpowiednio wybrać.
Oznaczenie IED można wybrać podczas wystawiania oraz edycji faktur krajowych.
Fakturę można wystawić w zakładce Faktury → Wystaw fakturę krajową. Na dole formularza faktury trzeba wybrać część JPK i zaznaczyć odpowiedni kod.
Podczas wystawiania faktury korygującej do faktury krajowej także można wybrać kod IED, nawet jeśli na fakturze pierwotnej (korygowanej) nie został on wybrany.
Również możliwość wprowadzenia kodu pojawi się podczas dodawania pozycji bezpośrednio w ewidencji VAT. Trzeba wybrać zakładkę Ewidencje → Ewidencja sprzedaży vat → dodaj pozycję ewidencji sprzedaży vat. Po wybraniu opcji Procedury podatkowe – wybierz z listy pojawi się dodatkowe okno zadaniowe z możliwością wyboru właściwego kodu.
Kod IED można wybrać także w przychodzie uniwersalnym vat. Zakładka Faktury → Inne przychody → Przychód uniwersalny VAT. Po prawej stronie formularza przychodu w okienku Procedury podatkowe będzie można wybrać odpowiednie oznaczenie.
W przypadku, gdy na fakturze sprzedaży nie został wybrany odpowiedni kod i nie został też ujęty bezpośrednio w pliku jpk_v7 istnieją 2 metody skorygowania tego w pliku w zależności od momentu kiedy został zauważony błąd:
Korygowany plik należy wygenerować zgodnie z instrukcją. W przypadku zmiany, która nie wpływa na część deklaracyjną, wystarczy korekta samej części ewidencyjnej pliku.
Więcej informacji w zakresie zmian w pliku JPK znajduje się tutaj.
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.