Obowiązek przekazywania plików JPK_FA na żądanie organów podatkowych

w Pozostałe JPK Tagi: faktury papieroweJPKJPK_FAjpk_faktura

Od 1 lipca 2018r. na żądanie organów podatkowych (np. w przypadku kontroli podatkowej) podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych mają obowiązek przekazywać organom podatkowym kolejne grupy danych w postaci plików JPK. Dotychczas konieczne było przekazywanie JPK_VAT, a od 1 października 2020 r. pliku JPK_V7M i JPK_V7K.

Pliki dotyczące faktur wystawianych przy użyciu programów komputerowych oznaczane są skrótem JPK_FA. Obowiązek przekazania powstanie tylko na żądanie organów, nie składamy ich bez wezwania w odróżnieniu od JPK_V7M i JPK_V7K.

Za wykorzystanie programów komputerowych uważa się nie tylko specjalistyczne oprogramowanie działające na danym urządzeniu bądź w tzw. chmurze. Wystawianie faktur np. za pomocą excela, aplikacji mobilnej lub innej aplikacji elektronicznej również oznacza użycie oprogramowania komputerowego.

Faktury wystawiane w imieniu podatnika

W imieniu podatnika faktury mogą wystawiać również inne podmioty, w takim przypadku mamy do czynienia z tzw. samofakturowaniem. Wystawca faktur winien przekazać podatnikowi JPK_FA dotyczące wystawionych przez niego faktur. Podatnik może złożyć osobne pliki JPK_FA z każdego programu komputerowego, który do tego celu używa. Można przygotować i przesłać wiele plików JPK_FA dotyczących danego okresu, np. odpowiednio z każdego systemu fakturującego bądź przygotować jeden plik z wielu.

Brak obowiązku wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła ostatnio, że przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury w formie papierowej nie mają obowiązku przekazywania plików JPK_FA. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców, którzy wykorzystują do wystawiania faktur programy komputerowe. Wprowadzenie JPK_FA nie oznacza jednocześnie zakazu wystawiania faktur w postaci papierowej.

Podatnicy, którzy korzystają z serwisu ifirma.pl w celu wystawiania faktur, w prosty sposób mogą przygotować pliki JPK_FA w zakładce JPK, a następnie pobrać (w celu samodzielnego przekazania) bądź wysłać elektronicznie za pośrednictwem serwisu.

Termin na przygotowanie i przekazanie JPK_FA bez względu na formę przekazu to zaledwie trzy dni.

 

Sprawdź, jak łatwo przygotujesz i wyślesz JPK_VAT z ifirmą!
 
 
Autor: Joanna Pindelska – Doradca Podatkowy

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły