Opłacane składki na ubezpieczenie społeczne do ZUS (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) można rozliczyć na dwa sposoby:
Natomiast po uzupełnieniu daty opłacenia składki na Fundusz Pracy w zakładce Zobowiązania ➡ Składki ZUS serwis automatycznie zaksięguje do KPIR.
Zaliczenie składek ZUS w koszty przedsiębiorstwa jest korzystne, w przypadku kiedy przedsiębiorca ma stratę. Rozwiązanie to podwyższy kwotę straty, którą można rozliczyć w późniejszym okresie. Składki ZUS rozliczane w zaliczce na podatek dochodowy w takiej sytuacji przepadną, gdyż dochód będzie zerowy.
Przedsiębiorcy, którzy opłacają zaliczki i nie wykazują straty co do zasady nie odczują różnicy wynikającej z ujęcia składek w koszty, dlatego warto pozostać przy rozwiązaniu proponowanym przez serwis.
Ważne!
Od 1 stycznia 2022 r. został ujednolicony termin zapłaty składek do ZUS-u. Każdy przedsiębiorca niezależnie od tego czy zatrudnia pracowników czy też opłaca składki wyłącznie za siebie ma obowiązek zapłaty składek do 20 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. W tym termie przedsiębiorca ma również obowiązek przekazać deklarację rozliczeniową do ZUS.
Domyślna konfiguracja składki na ubezpieczenie społeczne, która jest odliczana od dochodu jest widoczna w zakładce Pulpit ➡ Konfiguracja.
Kolejno po lewej stronie PIT. W części Składka społeczna jest zaznaczone odliczona od dochodu.
W zakładce Zobowiązania ➡ Składki ZUS w części Składki ZUS pracodawcy po wpisaniu daty wykonania przelewu w kolumnie Data opłacenia po prawej stronie w kolumnie Data zaksięgowania pojawi się informacja rozliczona w PIT-5.
W celu poprawnego skonfigurowania konta należy przejść do zakładki Pulpit ➡ Konfiguracja.
Po lewej stronie należy wybrać opcję PIT w prawym górnym rogu – funkcję edytuj.
Kolejno w części Składka społeczna należy zaznaczyć zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. Na koniec należy wybrać ikonę zatwierdź.
W zakładce Zobowiązania ➡ Składki ZUS w części Składki ZUS pracodawcy po wpisaniu daty wykonania przelewu w kolumnie Data opłacenia po prawej stronie w kolumnie Data zaksięgowania pojawi się data z jaką system księguje składkę, z kolei w kolumnie Numer DK pojawi się dowód księgowy.
Autor: Monika Olejniczak – ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.