Konsekwencje niezłożenia JPK_V7

|
ID: 778304862
|
Kategorie: JPK, JPK VAT
|

Wszyscy czynni podatnicy VAT, także ci o statusie mikroprzedsiębiorcy, są zobowiązani do przesyłania do organów podatkowych ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego już od 2018 roku. Jakie konsekwencje grożą przedsiębiorcy za niezrealizowanie tego obowiązku?

1. Czym jest plik JPK_V7?

Plik JPK_V7 jest Jednolitym Plikiem Kontrolnym, obowiązkowym dokumentem, który przedsiębiorca będący podatnikiem VAT musi przekazywać co miesiąc do urzędu skarbowego.

Plik JPK_V7 składa się z dwóch części:

  • ewidencyjnej – która zawiera szczegółowe dane dane z ewidencji zakupów i sprzedaży VAT,
  • deklaracyjnej- która zawiera informacje potrzebne do obliczenia zobowiązania podatkowego.

 

2. JPK_V7 to obowiązkowa informacja podatkowa

Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z JPK_V7 powinni pamiętać, że pliki te – mimo swojej specyficznej formy – mają charakter informacji podatkowej. W związku z powyższym niezrealizowanie obowiązku polegającego na przesłaniu go do właściwego organu w ustawowo wyznaczonym terminie, tzn. do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, zagrożone jest sankcjami karnymi skarbowymi.

 

WAŻNE!

W przypadku przedsiębiorcy rozliczającego się z VAT kwartalnie wysyłka pliku JPK_V7 wygląda następująco:

  • za pierwszy miesiąc kwartału – należy wysłać jedynie część ewidencyjną za ten miesiąc,
  • za drugi miesiąc kwartału – należy wysłać jedynie część ewidencyjną za ten miesiąc,
  • za trzeci miesiąc kwartału – należy wysłać część ewidencyjną za ten miesiąc oraz część deklaracyjną za cały kwartał.

3. Co grozi za brak złożenia JPK_V7?

Brak przesłania JPK_V7 zgodnie z art. 80 § 1 Kodeksu karnego skarbowego może skutkować nałożeniem kary w wysokości do 120 stawek dziennych.

W zależności od okoliczności uchybienia – brak przesłania pliku JPK_V7 w terminie może zostać uznane przez organy skarbowe za wykroczenie lub przestępstwo.

Rozróżnienie to jest niezwykle istotne, ponieważ wpływa na wysokość kary, jaka może spaść na podatnika.

Stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia za pracę ani przekraczać jej czterystukrotności. W 2025 roku minimalna stawka dzienna wynosi 155,53 zł, a maksymalna 62 212 zł.

4. Możliwość odroczenia terminu złożenia JPK_V7

Przedsiębiorcy, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli wysłać JPK_V7 w terminie, uzupełniając zaległe dane powinni przesłać do US także czynny żal. Co więcej, w takim wypadku pomocny może okazać się art. 48 Ordynacji podatkowej, który zezwala na odraczanie terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego (pod warunkiem przedstawienia odpowiednich argumentów). Co ważne, wniosek o odroczenie terminu należy złożyć przed jego upływem.

5. Niezłożenie pliku JPK_V7 w terminie a Czynny żal

Podatnik, który nie prześle JPK_V7w terminie, powinien tego dokonać bezzwłocznie po stwierdzeniu tego uchybienia. Co więcej, przedsiębiorca może zostać wezwany do złożenia pisemnego wyjaśnienia odnośnie zaistniałej sytuacji powodującej opóźnienie w dostarczeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Sposobem na uniknięcie kary może być złożenie czynnego żalu.

Czynny żal to potoczna nazwa pisma składanego do naczelnika urzędu skarbowego w celu dobrowolnego zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego.

Zawiadomienie czynny żal zostało uregulowane w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego, umożliwiając odstąpienie od ukarania wobec sprawców, którzy wyrazili „skruchę” z powodu popełnienia czynu zabronionego i dopełnili ciążących na nich obowiązków.

Czynny żal należy złożyć zanim naczelnik urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego samodzielnie udokumentuje przestępstwo lub wykroczenie oraz zanim organy ścigania rozpoczną czynności zmierzające do wykrycia tego przestępstwa lub wykroczenia.

Więcej na temat czynnego żalu znajdziesz tutaj.

 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1
Nie musisz czytać pomocy

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce