Jestem programistą, jaki kod GTU mam wybrać?

w GTU Tagi: gtugtu programistyja wystawić fakturę

Nie wiesz co to GTU i kiedy stosować? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Grupy towarowo-usługowe (GTU) – nowe oznaczenia w JPK oraz Czym jest GTU i kto musi stosować?

 

Warto mieć na uwadze fakt, że kody GTU nie są dla wybranych branż, ale dla wybranych dostaw towarów i usług.

W związku z powyższym, programistów czasami może dotyczyć kod GTU_12 – a więc w niektórych sytuacjach powinni tym kodem oznaczać swoje pliki JPK_V7.

Kod GTU_12 dotyczy świadczenia usług o charakterze niematerialnym – wyłącznie: doradczych, księgowych, prawnych, zarządczych, szkoleniowych, marketingowych, firm centralnych (head offices), reklamowych, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.

A zatem ten kod należy zastosować, jeśli jako programista świadczymy usługi doradcze, np. w zakresie planowania, czy wdrażania systemów informatycznych, doradztwo w zakresie informatyki, zarządzania systemami informatycznymi itp.

Obowiązek taki mamy również, jeśli uzyskujemy dochody z IP BOX, czyli z praw własności intelektualnej (więcej o IP BOX przeczytasz na naszym blogu: Preferencyjne opodatkowanie w wysokości 5% czy każdy informatyk/programista skorzysta z ulgi IP BOX? ). Dlatego też faktury sprzedaży objęte preferencją IP BOX powinny być oznaczone GTU_12.

Jak podaje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie nr 19 dotyczące oznaczeń kodu GTU “brak jest definicji wymienionych w pytaniu usług o charakterze niematerialnym, które będzie należało oznaczać GTU_12”. Wskazuje jednak klasyfikacje PKWiU, które mogą być pomocne w rozpoznaniu kiedy zastosować GTU z numerem 12. Oznaczenia PKWiU można ponadto zweryfikować na stronie GUS.

O konieczności zastosowania kodu GTU decyduje rzeczywiście świadczona usługa, a nie jej nazwa na fakturze. W związku z tym, jeśli faktura odnosi się do umowy, np.pozycja ma nazwę “zgodnie z umową xxx” wtedy należy przeczytać, jaka jest treść umowy i czy nie ma tam zapisu o świadczeniu usług doradczych, szkoleniowych itd. Jeśli taki zapis odnajdziemy w umowie, to musimy zastosować oznaczenie kod GTU_12.

 

Jak wybrać kod GTU w systemie ifirma?

Aby kod GTU pojawił się w odpowiedniej ewidencji VAT należy wprowadzić fakturę do systemu oraz wypełnić pole GTU.
W tym celu należy wybrać opcję: Faktury → Wystaw fakturę krajową.


 

Aby wybrać kod GTU przypisany do naszego towaru lub usługi należy wybrać pole GTU. Domyślnie pojawią się podpowiedzi paru kodów. Jeśli chcemy zobaczyć wszystkie kody GTU należy wybrać ikonę dokumentu obok pola GTU.


 

Innym sposobem na wpisanie kodów GTU jest rozpoczęcie wpisywania towaru lub usługi, a system automatycznie podpowie nam i wyświetli pasujące kody.


 

Jeżeli znamy swój kod GTU, wystarczy wpisać odpowiedni numer w pole GTU – w opisywanym przypadku będzie to kod 12.
Jeśli fakturowany jest jeden rodzaj produktów/usług szczegóły można ustawić na stałe w zakładce Pulpit → Konfiguracja → Faktury → Domyślne ustawienia.


 

W przypadku sprzedaży szerokiego asortymentu oznaczenia można przypisać przy każdym produkcie/usłudze w zakładce Faktury → Towary i usługi, poprzez edycję poszczególnych pozycji na liście standardowych towarów i usług.


 

Uwaga! Nie ma obowiązku, aby kod GTU był elementem faktury. Dlatego też takiego oznaczenia nie ujrzymy na samym dokumencie faktury. Kod GTU musi być jednak obowiązkowo ujęty w strukturze JPK_V7. Za brak takiego oznaczenia w strukturach JPK może zostać nałożona kara w wysokości nawet 500 zł.

 

Autor: Dorota Łesak – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły