Nie wiesz co to GTU i kiedy stosować więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Grupy towarowo-usługowe (GTU) – nowe oznaczenia w JPK
oraz tutaj: Czym jest GTU i kto musi stosować?
Warto mieć na uwadze fakt, że kody GTU nie są dla wybranych branż, ale dla wybranych dostaw towarów i usług.
W związku z powyższym, księgowych będących na samozatrudnieniu czasami może dotyczyć kod GTU_12 – a więc w niektórych sytuacjach powinni tym kodem oznaczać świadczone usługi.
Dla księgowych będzie mieć zastosowanie kod GTU_12, który obejmuje świadczenie usług o charakterze niematerialnym, np.: doradczych, księgowych, prawnych, zarządczych, szkoleniowych czy marketingowych.
A zatem ten kod należy zastosować, jeśli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczymy usługi rachunkowo- księgowe. Kod ten należy zastosować również wtedy, gdy świadczymy przykładowo usługi szkoleniowe, kursy z zakresu księgowości, czy doradcze jak np. doradztwo podatkowe.
Jak podaje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie nr 19 dotyczące oznaczeń kodu GTU “brak jest definicji wymienionych w pytaniu usług o charakterze niematerialnym, które będzie należało oznaczać GTU_12”. Wskazuje jednak klasyfikacje PKWiU, które mogą być pomocne w rozpoznaniu kiedy zastosować GTU z numerem 12. Oznaczenia PKWiU można ponadto zweryfikować na stronie GUS.
Aby kod GTU pojawił się w odpowiedniej ewidencji VAT należy wprowadzić fakturę do systemu oraz wypełnić pole GTU.
W tym celu należy wybrać opcję:
Faktury → Wystaw fakturę krajową.
Autor: Dorota Łesak – ifirma.pl
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.