Jestem jubilerem, jaki kod GTU mam wybrać?

w GTU Tagi: fakturygtujubiler

Nie wiesz co to GTU i kiedy stosować? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Grupy towarowo-usługowe (GTU) – nowe oznaczenia w JPK
oraz Czym jest GTU i kto musi stosować?

Jestem jubilerem, jaki kod GTU mam wybrać?

W przypadku jubilerów zastosowanie może mieć kod GTU_08.

Kod GTU_08 należy zastosować w przypadku dostawy (sprzedaży) towarów metali szlachetnych i nieszlachetnych – wyłącznie określonych w poz. 1–3 załącznika nr 12 oraz w poz. 12–25, 33–40, 45, 46, 56 i 78 załącznika nr 15 do ustawy o VAT. W pozycjach tych znajdują się m.in.:

  • artykuły biżuteryjne i ich części, z metalu szlachetnego lub platerowanego metalem szlachetnym,
  • artykuły jubilerskie ze złota lub srebra oraz ich części, z metalu szlachetnego lub metalu platerowanego metalem szlachetnym – z wyłączeniem wyrobów kultu religijnego,
  • biżuteria i jej części oraz pozostałe wyroby jubilerskie i ich części, ze złota i srebra lub platerowane metalem szlachetnym – wyłącznie części biżuterii i części pozostałych wyrobów jubilerskich ze złota, srebra i platyny, tj. niewykończone lub niekompletne wyroby jubilerskie i wyraźne części biżuterii, w tym pokrywane lub platerowane metalem szlachetnym.

Jak wybrać kod GTU w systemie ifirma?

Aby kod GTU pojawił się w odpowiedniej ewidencji VAT należy wprowadzić fakturę do systemu oraz wypełnić pole GTU.

W tym celu należy wybrać opcję:
Faktury → Wystaw fakturę krajową.

 

 

Aby wybrać kod GTU przypisany do naszego towaru lub usługi należy kliknąć w pole GTU. Domyślnie pojawią się podpowiedzi paru kodów. Jeśli chcemy zobaczyć wszystkie kody GTU należy wybrać ikonę dokumentu obok pola GTU.

 

 

Innym sposobem na wpisanie kodów GTU jest rozpoczęcie wpisywania towaru lub usługi, a system automatycznie podpowie nam i wyświetli pasujące kody.

 

 

Jeżeli znamy swój kod GTU, wystarczy wpisać odpowiedni numer w pole GTU – w opisywanym przypadku będzie to kod 08.
Jeśli fakturowany jest jeden rodzaj produktów/usług szczegóły można ustawić na stałe w zakładce Pulpit → Konfiguracja → Faktury → Domyślne ustawienia.

 

 

W przypadku sprzedaży szerokiego asortymentu oznaczenia można przypisać przy każdym produkcie/usłudze w zakładce Faktury → Towary i usługi, poprzez edycję poszczególnych pozycji na liście standardowych towarów i usług.

 

 
 
Uwaga! Informacja o wybranym kodzie GTU czy procedurach nie jest domyślnie widoczna na wydruku faktury, ponieważ nie ma obowiązku, aby takie dane widniały na fakturze. Opcję tę można włączyć w pakietach płatnych w zakładce Pulpit → Konfiguracja → Faktury → Domyślne ustawienia, gdzie należy edytować parametry zaznaczając pokazuj przy Oznaczenia JPK i GTU na wydrukach faktur.
 

 

Autor: Dorota Łesak – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły