Jak zaksięgować fakturę za telefon

w Koszty działalności

W serwisie w zakładce „Wydatki” ➡ „dodaj wydatek” znajdują się dwa formularze przeznaczone do księgowania faktur za usługi telekomunikacyjne.

Są to:

  • opłata za telefon/internet,
  • koszty mediów i usług telekomunikacyjnych.

Oba te formularze działają tak samo. Kwota netto wydatku (w przypadku podmiotu nieodliczającego VAT kwota brutto) ujmowana jest w KPiR w dacie wystawienia. Podatek VAT księgowany jest również w dacie wystawiania.

Sposób księgowania podatku VAT zmienił się w stosunku do lat poprzednich. Do końca 2013 roku prawo odliczenia podatku VAT było w dacie terminu płatności określonego na fakturze (lub w dwóch kolejnych okresach).

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2014 roku nabywca uzyskuje prawo do odliczenia podatku VAT w okresie powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy, nie wcześniej niż w dacie otrzymania faktury.

Z kolei zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt. 4 w przypadku usług telekomunikacyjnych obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury. Nie jest więc możliwa sytuacja otrzymania faktury przed datą powstania obowiązku podatkowego. U nabywcy otrzymanie faktury oznacza uzyskanie prawa do odliczenia podatku VAT.

W przypadku otrzymania faktury w innym miesiącu niż data wystawienia, lub chęci przesunięcia odliczenia podatku VAT na któryś z dwóch kolejnych okresów po okresie otrzymania faktury, nie należy stosować wspomnianych powyżej formularzy. W takiej sytuacji polecamy kontakt z BOK.

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły