w Faktury Tagi: faktura sprzedażysprzedaż wysyłkowaza pobraniem
Faktura wysyłkowej sprzedaży za pobraniem jest dokumentem sprzedaży towarów, które sprzedawca wysyła na adres swojego klienta, przed otrzymaniem zapłaty za ten towar. Klient przy odbieraniu paczki, dokonuje opłaty kurierowi lub w placówce pocztowej przy odbieraniu paczki.

Faktura tego typu jest księgowana w dacie sprzedaży w Księdze Przychodów i Rozchodów oraz w Ewidencji sprzedaży VAT. Charakteryzuje się tym, że na fakturze jest na stałe wskazany sposób zapłaty za pobraniem, bez możliwości zmiany.

Jest to faktura, dająca taki sam efekt księgowy, jak faktura zwykłej sprzedaży krajowej, wystawiona na rzecz polskiego kontrahenta.

Opisywany rodzaj dokumentu jest wyodrębniony jedynie na koncie płatnika VAT-u. Na koncie nieVATowca, funkcję tej faktury spełnia zwykła faktura sprzedaży krajowej. Wyróżnienie wynika z obowiązujących w przeszłości przepisów, które nakazywały stosować inny niż obecnie, sposób ujmowania transakcji w ewidencjach VAT. Pomimo wprowadzanych z czasem zmian w przepisach, formularz pozostał jako wyodrębniony rodzaj sprzedaży, co daje udogodnienie, w postaci rozróżnienia tego typu sprzedaży.

W celu wystawienia faktury, należy przejść do zakładki:

Faktury ➡ Wystaw inną ➡ Krajowa sprzedaż wysyłkowa za pobraniem na fakturę VATNastępuje przeniesienie do pulpitu z większą ilością faktur, gdzie w górnym panelu wybieranym rodzajem faktury jest Krajowa sprzedaż wysyłkowa na fakturę VAT. Rozwijany poniżej opis wyjaśnia istotę oraz zastosowanie faktury.Po wybraniu danego rodzaju faktury, pojawia się formularz do uzupełnienia szczegółów transakcji. Każde pole podlega uzupełnieniu, zgodnie z rodzajem sprzedaży i sytuacji. Formularz nie daje możliwości wyboru innego sposobu zapłaty niż Za pobraniem, wskazując tą formę jako stały element.Przykład:
Firma ŚWIAT ZABAWEK Jan Kowalski dokonuje sprzedaży swojemu kontrahentowi 10 sztuk zabawek za kwotę 30 zł netto za sztukę. Sprzedawca osobno wykazuje koszty przesyłki, obciążając nimi klienta. Nabywca – IFIRMA S.A. dokonał zamówienia towaru, wybierając możliwość zapłaty za pobraniem – podczas odbierania przesyłki. Wystawiona przez sprzedawcę faktura wygląda następująco:Na wystawionej fakturze nie będzie widniała żadna szczególna adnotacja. Dokument będzie wyglądał jak zwykła faktura sprzedaży.

Faktura Krajowej sprzedaży wysyłkowej za pobraniem, jest numerowana w standardowej serii numeracji, używanej przez użytkownika serwisu. Oczywiście dla własnej wygody, użytkownik może stworzyć odrębną serię numeracji i stosować tylko do opisywanego rodzaju faktury w celu wyodrębnienia rodzaju transakcji. Serwis sam z siebie nie narzuca użytkownikowi stosowanie wydzielonej serii numeracji, tylko dla tego rodzaju sprzedaży.

Również księgowanie takiej faktury odbywa się automatycznie po jej zatwierdzeniu, w Księdze Przychodów i Rozchodów (lub Ewidencji Przychodów u podatnika rozliczającego się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) oraz Ewidencji sprzedaży VAT – w dacie dokonania sprzedaży.

Faktura krajowej sprzedaży wysyłkowej za pobraniem, jako jedyna posiada możliwość wystawienia noty anulującej. Opcja wystawienia znajduje się na samym dole faktury.Dokument ten ma zastosowanie w sytuacji, gdy klient nie odbierze towaru, rezygnując tym samym z zakupu. Faktury sprzedaży z reguły są dołączane do przesyłki, jednak w sytuacji nieodebrania paczki, klient również nie otrzymuje faktury. W związku z tym faktura korygująca, zerująca transakcję nie ma zastosowania – klient nie posiada faktury korygowanej.

Wyjaśnienie przeznaczenia noty pojawia się również podczas jej wystawiania.

Wystawienie Noty nabiera kształtów noty księgowej, wraz z wskazanym powodem anulowania sprzedaży. Dokument może zostać wydrukowany, podpisany i dołączony do dokumentacji firmy.Wystawiona nota anulująca sprzedaż jest księgowana w ewidencjach jako zapis pomniejszający przychód ze sprzedaży.

Księga Przychodów i Rozchodów:Ewidencja sprzedaży VAT:


Autor: Katarzyna Marciniak – ifirma.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.