Amortyzacja środków trwałych w okresie zawieszenia działalności

Zgodnie z art. 22c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 5) składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tej działalności”.

I dalej – „na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tej działalności”.

Zawieszenie działalności powoduje, że okres amortyzacji środka trwałego wydłuża się. Nie ulega natomiast zmianie suma odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów.

Przedsiębiorca kontynuuje naliczanie odpisów amortyzacyjnych od miesiąca, w którym wznowił działalność.

W ifirma.pl, w miesiącu następującym po zawieszeniu działalności, w zakładce Majątek ➡ Rejestr środków trwałych wybieramy nazwę środka trwałego i następnie Edytuj.

1. Użytkownicy rozliczający się w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów

W części dotyczącej amortyzacji należy odznaczyć opcje:

  • Czy amortyzować w bieżącym miesiącu?
  • Czy wliczać w koszty w bieżącym miesiącu?

Odznacz checkboxy

Opcje ponownie zaznaczamy w miesiącu, w którym nastąpiło wznowienie działalności.

Zaznacz ponownie

Powyższe czynności należy wykonać przy każdym środku trwałym, który jest w trakcie amortyzacji, a nie będzie używany w okresie zawieszenia.

2. Użytkownicy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Zasady prowadzenia ewidencji środków trwałych w tym wypadku reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.12.2002 r., w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Rozporządzenie to, w § 14 ust. 2 odwołuje się do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazując na treść art. 22a – 22o, a tym samym na treść wskazanego wyżej art. 22c pkt 5.

W związku z powyższym, Użytkownicy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym zaprzestają dokonywania odpisów amortyzacyjnych w okresie zawieszenia działalności.

W ifirma.pl, w miesiącu następującym po miesiącu zawieszenia działalności, w zakładce Majątek ➡ Rejestr środków trwałych należy wybrać nazwę środka trwałego, a następnie przejść do edycji.

W części dotyczącej amortyzacji należy odznaczyć opcję Czy amortyzować w bieżącym miesiącu?


 

Powyższą opcję ponownie zaznaczamy, w miesiącu wznowienia działalności.

Powyższe czynności należy wykonać przy każdym środku trwałym, który jest w trakcie amortyzacji, a nie będzie używany w okresie zawieszenia.

Autor: Zespół ifirma.pl, Monika Kobylak – ifirma.pl

Jeśli informacji jakich szukasz nie znalazłeś w naszej bazie wiedzy - zadzwoń do nas 71 769 55 15 lub porozmawiaj z konsultantem na czacie . Możesz też napisać maila na bok@ifirma.pl. BOK jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 20:00.
Nie tylko kawa jest 2w1
Nie tylko kawa jest 2w1

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce