1 lipca 2018r. na przedsiębiorców prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych nałożono nowy obowiązek związany z przekazywaniem elektronicznie danych organom podatkowym w postaci plików JPK.
Od 1 stycznia 2018r. ostatnia grupa czynnych podatników VAT została objęta obowiązkiem przekazywania plików JPK_VAT. Natomiast podatnicy, którzy prowadzą podatkową KPiR przy użyciu programów komputerowych będą przekazywać JPK_PKPiR – lecz w odróżnieniu do plików JPK_VAT tylko na żądanie (np. w przypadku kontroli podatkowej).
Od stycznia br. ewidencje VAT, które stanowią jeden z rodzajów ksiąg podatkowych, muszą być prowadzone elektronicznie. Takiego obowiązku nie wprowadzono jednak w stosunku do innego typu ksiąg – m.in. podatkowej KPiR.
Dla powstania obowiązku przekazania plików JPK kluczowa jest forma prowadzenia ksiąg tj. przy użyciu programów komputerowych. Za wykorzystanie programów komputerowych uważa się nie tylko specjalistyczne oprogramowanie działające na danym urządzeniu bądź w tzw. chmurze. Korzystanie z arkuszy kalkulacyjnych czy aplikacji mobilnych również oznacza użycie oprogramowania komputerowego.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą podatkową KPiR w tradycyjnej, papierowej wersji nie mają obowiązku tworzenia i przekazywania JPK_KPIR także w sytuacji, w której organ podatkowy zażąda tej struktury. Tym samym wprowadzenie JPK_PKPIR nie oznacza zakazu prowadzenia podatkowej KPIR w postaci papierowej.
Przedsiębiorcy prowadzący księgowość za pomocą serwisu ifirma, w prosty sposób mogą przygotować pliki JPK_PKPiR w zakładce JPK, a następnie pobrać (w celu samodzielnego przekazania) bądź wysłać elektronicznie za pośrednictwem serwisu.
Termin na przygotowanie i przekazanie JPK_PKPiR bez względu na formę przekazu to zaledwie trzy dni.
Autor: Joanna Pindelska – Doradca Podatkowy
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.