Kasa online – harmonogram zmian 2019 r.

w ArchiwumKasa fiskalnaZmiany w przepisach 2019 Tagi: 2019fiskalnaharmonogramkalendarzkasaonlinerejestrującazmiany

Informacje o kasach fiskalnych online napływają już od stycznia 2018 r., kiedy to zgłoszony został projekt zmiany Ustawy o VAT oraz Ustawy Prawo o miarach. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, pierwsza grupa przedsiębiorców miała być zobligowana do zastosowania kasy online już od stycznia 2019 r. Czy takie przepisy rzeczywiście zaczną obowiązywać?

Kasa online – na czym to polega?

Kasa online wbrew pozorom nie spowoduje, że nabywca nie będzie już mógł otrzymać papierowego paragonu fiskalnego. Chodzi tu o kopię paragonu, która pozostaje u przedsiębiorcy – dotychczas w firmach można było stosować urządzenia, które również wersję dla przedsiębiorcy tworzą w formie papierowej.

Natomiast kasa online jest urządzeniem połączonym z Centralnym Repozytorium Kas, i umożliwia tym samym nie tylko tworzenie elektronicznych kopii wystawianych paragonów, ale także wysłanie ich w czasie rzeczywistym do wskazanej bazy. Wprowadzenie takiej opcji ma celu usprawnienie działania kas oraz uszczelnienie luk, przez które fiskus traci wpływy przede wszystkim z tytułu VAT.

Kasa online od 2019 r.?

Konieczność wymiany kas fiskalnych we wszystkich firmach jednocześnie mogłaby oznaczać małą rewolucję, dlatego też planowana nowelizacja zakładała wprowadzenie obowiązkowych kas u określonych grup przedsiębiorców. Zgodnie z założeniem, miały to być:

  • Od 1 stycznia 2019 r. – usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, w tym wulkanizacji; oraz sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego i gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych,
  • Od 1 lipca 2019 r. – usługi związane z wyżywieniem, świadczone wyłącznie przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
  • Od 1 stycznia 2020 r. – usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

Choć zmiany wydają się deptać podatnikom po piętach, niewielkie jest prawdopodobieństwo rzeczywistego przyjęcia powyższego harmonogramu. Projekt nowelizacji został skierowany w czerwcu 2018 r. do Komisji Finansów Publicznych, i od tamtej pory nie pojawiły się w jego kontekście żadne nowe informacje. Ponadto minął także pierwotnie zakładany termin przyjęcia nowych przepisów, tj. 1 października 2018 r.

W związku z powyższym podatnicy – szczególnie ci wymienieni w powyższym harmonogramie – powinni na bieżąco monitorować sytuację z kasami online i obowiązkiem ich wykorzystywania.

 

Automatyczne paragony? Zobacz, jak zintegrować swoje konto ifirma z urządzeniem fiskalnym!

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły