Site icon Pomoc serwisu ifirma.pl

Formy opodatkowania

Wybierając formę opodatkowania, powinniśmy kierować się takimi czynnikami jak: profil działalności, szacowany dochód oraz szacowana wysokość kosztów uzyskania przychodu. Warto również znać charakterystykę poszczególnych form opodatkowania. W tym artykule wskażemy zarówno wady jak i zalety rozliczania się w dany sposób.

Tematyka form opodatkowania została również poruszona na naszym blogu.

1. Zasady ogólne (skala podatkowa)

Podstawę opodatkowania stanowi dochód, który jest pomniejszany o przysługujące odliczenia (dochód = przychód – koszty), a podatek opłacany jest według skali podatkowej. Stawka 12% jest do wysokości dochodu 120 000 zł, powyżej tej kwoty 32%. Korzystać z tej formy opodatkowania należy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Dokładny sposób wyliczenia zaliczki PIT-5 został opisany tutaj.

Zalety:

Wady:

2. Podatek liniowy

W tym przypadku również podstawą opodatkowania jest dochód. Stawka podatku jest niezmiennie 19% bez względu na to, jaki jest dochód. Również prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zalety:

Wady:

Sposób wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy rozliczony liniowo można sprawdzić tutaj.

3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podstawę opodatkowania stanowi przychód, od którego nie można odjąć kosztów. Można odliczyć m.in. składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne, 50% zapłaconej składki zdrowotnej, straty z działalności, niektóre darowizny lub skorzystać z niektórych ulg podatkowych.

Sposób wyliczenia zaliczki PIT-28 opisaliśmy tutaj.

Stawka podatku jest uzależniona od rodzaju wykonywanej działalności i kwoty uzyskanego przychodu i wynieść może od 2% aż do 17%.

Stawki ryczałtu można sprawdzić tutaj.

Stawki ryczałtu opisane zostały w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zalety:

Wady:

Wybór formy opodatkowania jest niezmiernie ważny i każdorazowo należy formę dobrać indywidualnie. Warto w tym przypadku skonsultować się z doradcą podatkowym. Przydatna może okazać wyszukiwarka doradców podatkowych.

Wybraną formę opodatkowania można zmienić, aktualizując wniosek CEIDG-1. Termin na złożenie takiej aktualizacji jest do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu lub jeśli pierwszy przychód został osiągnięty w grudniu to do końca roku.

Autor: Małgorzata Łuczyńska – ifirma.pl

Exit mobile version