Site icon Pomoc serwisu ifirma.pl

Terminarz 2023

Spis terminów, o których pamiętać powinien każdy przedsiębiorca.

 

1. Terminy związane ze zmianami na początku roku

Do 20 stycznia 2023

 

Do 31 stycznia 2023

 

Do 20 lutego 2023 r. – dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli pierwszy przychód w styczniu 2023.

Pisemne zawiadomienie o zmianie metody/formy opodatkowania (z podatku na zasadach ogólnych na podatek liniowy bądź na podatek ryczałtowy lub odwrotnie) składane za pomocą aktualizacji wniosku CEIDG-1, w przypadku gdy przedsiębiorca osiąga pierwszy przychód w trakcie roku to wyboru należy dokonać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto przychód z działalności. Jeśli dzień terminowy wypada w dzień wolny, termin dopełnienia formalności przesuwa się do pierwszego dnia roboczego po dniu terminowym.


Ważne!

Przedsiębiorcy, którzy na mocy przepisów Polskiego Ładu, po zakończeniu roku 2022 złożą zeznanie roczne, rozliczające rok 2022 innym podatkiem niż ten, który został wybrany na początku roku 2022, czyli zeznaniem rocznym zmienią formę opodatkowania z ryczałtu na podatek według skali lub z podatku liniowego na podatek według skali – chcąc kontynuować nowo wybrany rodzaj podatku w roku 2023, muszą również dokonać zgłoszenia zmiany formy opodatkowania. Ostatecznie rozliczony rodzaj podatku za rok 2022, wyjątkowo nie przechodzi na kolejny rok podatkowy.

Ponownego zgłoszenia wyboru nowej formy opodatkowania na rok 2023 nie muszą składać ci przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku 2022, a dokładnie do dnia 22-08-2022, złożyli oświadczenie o zmianie formy opodatkowania.

W związku ze zmianami wynikającymi z Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. nie ma możliwości wyboru Karty Podatkowej jako formy opodatkowania. Prawo kontynuacji pozostaje przedsiębiorcom korzystającym już z tej formy opodatkowania.

Do 28 lutego 2023

Do 31 marca 2023 r.

* Deklarację IFT-2R należy również złożyć do dnia planowanego zaprzestania działalności przez przedsiębiorcę (o ile przedsiębiorca planuje zaprzestanie działalności gospodarczej, bowiem jeśli nie planuje to nie trzeba składać deklaracji).

Do 2 maja 2023 r.

Do 22 maja 2023

Do 31 maja 2023 r.

2. Termin związany ze zmianą w trakcie roku

W przypadku, gdy podatnik chce zmienić sposób rozliczania VAT z miesięcznej na kwartalną (przedsiębiorcy rejestrujący się do VAT mają obowiązek rozliczania się miesięcznie przez pierwsze 12 miesięcy) lub odwrotnie (przejście z rozliczenia kwartalnego na miesięczne możliwe jest dopiero po czterech pełnych kwartałach) to zgłoszenie należy złożyć najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy rozliczać się kwartalnie (I kw do 25 lutego, II kw do 25 maja, III kw do 25 sierpnia, IV kw do 25 listopada). Dodatkowo konieczne jest złożenie formularza aktualizacyjnego – druk VAT-R.

3. Terminy związane ze składaniem deklaracji bieżących

Do 15 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale

Do 20 dnia następnego dnia miesiąca 2023 r.

Do 20 dnia następnego miesiąca/kwartału 2023 r.

Do 25 dnia następnego miesiąca/kwartału 2023 r.

 

Wpłaty podatków powinny być dokonywane na indywidualny mikrorachunek podatkowy przedsiębiorcy.

Do końca miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu:

 

Do końca miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale:

Deklaracja i płatność ma trafić do urzędu między 1 a ostatnim dniem miesiąca stycznia, kwietnia, lipca bądź października; termin obowiązuje również w przypadku, gdy dzień ten przypada na sobotę i niedzielę lub dzień ustawowo wolny od pracy.

WAŻNE
Zarówno w przypadku procedury OSS jak i IOSS najpierw należy wysłać deklarację. Po tym jak urząd otrzyma deklarację prześle do przedsiębiorcy wiadomość e-mail, w której zostanie wskazany tytuł płatności dla podatku. Z uwagi na powyższe istotne jest, aby wcześniej złożyć deklarację tak, aby nie spowodowało to opóźnienia zapłaty podatku wynikającego z deklaracji.

UWAGA !
Wpłaty podatku z OSS i IOSS należy dokonać w walucie EUR na rachunek bankowy Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście:

Szczegóły znajdziesz tutaj.

 

Do 25-ego dnia miesiąca następującego po miesiącu poniesienia pierwszego wydatku związanego z pojazdem, nie później jednak niż w dniu przesłania pliku JPKV7 za dany miesiąc.

Termin złożenia informacji VAT- 26, który obowiązuje podatników chcących skorzystać z pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z samochodem wykorzystywanym wyłącznie do działalności gospodarczej oraz chcących mieć możliwość pełnego odliczenia kosztów w KPIR.

4. Terminy związane z wezwaniem ze strony Urzędu Skarbowego

W ciągu 3 dni od żądania Urzędu Skarbowego (obowiązuje mikroprzedsiębiorców od 1 lipca 2018 r.):

 

Powyższe deklaracje JPK można wysłać w formie elektronicznej do Urzędu Skarbowego za pomocą programów księgowych bądź na nośnikach danych, pod warunkiem, że dokonany na nich zapis pozwala na prawidłowy odczyt zamieszczonych informacji.

W przypadku, gdy termin płatności bądź złożenia deklaracji przypada w dniu wolnym bądź w święta to termin ten przypada na pierwszy dzień roboczy. Wyjątkiem będą tutaj deklaracje VIU-DO oraz VII-DO, których termin złożenia nie przesuwa się na kolejny dzień roboczy.

 

 

Autor: Zespół ifirma.pl

Exit mobile version