1. Informacje ogólne
Przedsiębiorca może korzystać z preferencyjnego ZUS-u przez okres pełnych 24 miesięcy kalendarzowych, po upływie tego okresu jest zobowiązany do opłacania Dużego ZUS-u bądź przy spełnieniu określonych kryteriów ma prawo skorzystać z Małego ZUS-u. Zdarzają się jednak sytuacje, w których przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą uzyskuje nowy tytuł ubezpieczenia – rozpoczyna pracę na etacie z co najmniej minimalnym ustawowym wynagrodzeniem i w związku z tym z działalności będzie opłacać wyłącznie składkę zdrowotną. O tym fakcie należy poinformować ZUS.
Przykład 1
Przedsiębiorca zatrudniony na umowę o pracę, rozpoczął działalność gospodarczą 1 listopada 2022 r. Przy zakładaniu działalności przedsiębiorca zgłosił się do ulgi ZUS preferencyjny. Termin korzystania z tej ulgi upłynął 31 października 2024 r. W związku z tym u przedsiębiorcy w dniu 1 listopada 2024 r. nastąpiła zmiana kodu tytułu ubezpieczenia. Przedsiębiorca może zdecydować przy spełnieniu określonych wymogów czy podlegać pod Mały ZUS, więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj, czy opłacać składki według Dużego ZUS-u, szczegóły tutaj.
Przedsiębiorca w dalszym ciągu będzie opłacał wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast z uwagi na to, że następuje zmiana kodu tytułu ubezpieczenia z ZUS-u preferencyjnego (kod ubezpieczenia 05 70 ) na Duży ZUS (kod ubezpieczenia 05 10 ) należy dokonać przerejestrowania w ZUS czyli wysłać deklarację wyrejestrowującą ZUS ZWUA z kodem 0570 z datą 1 listopada 2024 oraz deklarację rejestrującą do składki zdrowotnej ZUS ZZA z kodem 0510 również z datą 1 listopada 2024 r. Kroki postępowania w serwisie zostały przedstawione poniżej w instrukcji.
2. Wyrejestrowanie z ZUS preferencyjnego na druku ZUS ZWUA
W pierwszym kroku należy przejść do zakładki Konfiguracja.
Kolejno w sekcji Deklaracje należy przejść do zakładki Deklaracje zgłoszeniowe ZUS i wybrać Wygeneruj ZWUA.
W oknie generowania e-deklaracji ZUS ZWUA należy zaznaczyć:
- Typ deklaracji – wyrejestrowanie z ubezpieczeń,
- Przyczyny wyrejestrowania – inna przyczyna wyrejestrowania,
- Data wyrejestrowania – datę wyrejestrowania z preferencyjnego ZUS-u, dla przykładu 1. będzie to data 1 listopada 2024.
- Kod tytułu ubezpieczenia został ustalony na podstawie danych podanych w zakładce Konfiguracja➡ZUS.
Po wybraniu opcji przekaż do podpisu pojawi się konieczność dodatkowego potwierdzenia chęci wysłania deklaracji do podpisu elektronicznego za pomocą serwisu ifirma.pl.
Deklaracja zostanie przekazana do ZUS w ramach usługi e-deklaracje, jej status możemy zweryfikować w zakładce Deklaracje ➡ e-Deklaracje ZUS.
Zalecane jest, aby pomiędzy przekazaniem do wysyłki deklaracji ZUS ZWUA a deklaracji ZUS ZZA, zachować minimum jednodniową przerwę. Jest to istotne aby do ZUS deklaracje trafiły w poprawnej kolejności, czyli najpierw dokument wyrejestrowujący przedsiębiorcę ze składek, a następnie rejestrujący go do nowego planu opłacania składek. Jest to rozwiązanie, które jest bezpieczniejsze i daje pewność prawidłowego przetworzenia deklaracji przez ZUS.
Deklaracja ZUS ZZA powinna zostać przekazana do wysyłki następnego dnia po uzyskaniu w zakładce Deklaracje ➡ e-Deklaracje ZUS przy deklaracji ZWUA statusu Przesyłka przyjęta do ZUS.
Wszelkie deklaracje zgłoszeniowe można wysyłać za pomocą serwisu ifirma.pl. Nie ma wówczas konieczności składania deklaracji bezpośrednio w oddziale ZUS.
3. Zmiana ustawień w serwisie
Użytkownik w celu prawidłowej konfiguracji konta ustawia się w pierwszym miesiącu księgowym po upływie korzystania z preferencyjnego ZUS-u (dla przykładu 1. pierwszym miesiącem po upływie ulgi będzie grudzień 2024) i przechodzi do zakładki Konfiguracja.
Kolejno w części Deklaracje należy wybrać ikonę ZUS i w prawym górnym rogu Zmień plan.
W pierwszym etapie należy wskazać Okres obowiązywania planu, dla przykładu 1 będzie to data od 1 listopada 2024.
W polu Plan opłacenia składek ZUS należy wybrać Duży ZUS.
Z uwagi na to, że przedsiębiorca poza prowadzeniem działalności gospodarczej jest również zatrudniony na etacie to w polu Dodatkowe informacje zaznacza checkbox Jestem zatrudniony na umowę o pracę z wynagrodzeniem co najmniej 4 300,00 zł brutto.
Prawo do emerytury i renty oraz stopień niepełnosprawności zaznaczamy zgodnie z stanem faktycznym. Standardowe ustawienie zazwyczaj wygląda jak na zrzucie poniżej.
Na koniec należy zapisać zmiany wybierając ikonę zatwierdź. Po skonfigurowaniu konta ZUS nastąpiła zmiana kodu tytułu ubezpieczenia na 05 10 00. System będzie naliczał wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
4. Zarejestrowanie do Dużego ZUS-u na druku ZUS ZZA
Po skonfigurowaniu planu opłacenia składek, Użytkownik dokonuje zarejestrowania z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia do składki zdrowotnej. W tym celu należy przejść do zakładki Konfiguracja.
Kolejno w sekcji Deklaracje należy wejść w zakładkę Deklaracje zgłoszeniowe ZUS i wybierać Wygeneruj ZZA.
W oknie generowanie e-deklaracji ZUS ZZA należy zaznaczyć:
- Typ deklaracji – zgłoszenie.
- Data powstania obowiązku ubezpieczenia – taką samą datę jaką wskazano na ZUS ZWUA, dla przykładu 1. będzie to data 1 listopada 2024.
- Kod wykonywanego zawodu – należy wpisać kod zawodu wykonywany przez ubezpieczonego, czyli przez przedsiębiorcę.
- Kod tytułu ubezpieczenia został ustalony na podstawie danych podanych w zakładce Konfiguracja ➡ ZUS.
Po wybraniu opcji przekaż do podpisu pojawi się konieczność dodatkowego potwierdzenia chęci wysłania deklaracji do podpisu elektronicznego za pomocą serwisu ifirma.pl.
Deklaracja zostanie przekazana do ZUS w ramach usługi e-deklaracje, jej status możemy zweryfikować w zakładce Deklaracje ➡ e-Deklaracje ZUS.
5. Generowanie deklaracji DRA
W celu wygenerowania deklaracji rozliczeniowej należy dla przykładu 1. ustawić się w miesiącu listopad 2024 i wejść w część Księgowość, kolejno w sekcji Deklaracje wybrać kategorię Deklaracje.
Kolejno należy wybrać ikonę Wygeneruj ZUS.
Następnie pojawi się pytanie „Czy chcesz stworzyć deklarację na listopad 2024?”. Poniżej komunikatu pojawią się zerowe wartości dla ubezpieczeń społecznych oraz kwota obowiązująca dla ubezpieczenia zdrowotnego. W celu stworzenia deklaracji należy zapisać zmiany wybierając ikonę zatwierdź.
Po zatwierdzeniu składek, system wygeneruje deklarację ZUS DRA. W przypadku zatrudniania pracowników Deklaracja ZUS DRA zostanie wygenerowana wraz z załącznikami RCA, RSA, RPA. W przypadku, kiedy przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników, jego składki ZUS generują się tylko na deklaracji DRA.
Po wygenerowaniu deklaracji, aby przekazać ją elektronicznie do ZUS należy w kolumnie ZUS DRA wybrać dany miesiąc.
W ZUS DRA należy na dole strony wybrać ikonę przekaż do podpisu komplet deklaracji.
Następnie pojawi się konieczność dodatkowego potwierdzenia chęci wysłania deklaracji do podpisu elektronicznego za pomocą serwisu ifirma.pl.
Przekazana do wysłania deklaracja będzie widoczna w zakładce Deklaracje ➡ e-Deklaracje ZUS – w kolumnie “status”. Informacje o statusie przekazuje bezpośrednio ZUS. Z tego miejsca można pobrać Potwierdzenie wysłanej deklaracji.
Autor: Monika Olejniczak – ifirma.pl