Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym wystąpi nadwyżka podatku naliczonego (od zakupu), nad należnym (od sprzedaży) użytkownik może przenieść ją na kolejny okres rozliczeniowy (serwis przenosi kwotę automatycznie) lub wystąpić o jej zwrot (zmiany dokonujemy ręcznie).
Nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym obserwujemy w polu 53.
1. Dla kogo termin zwrotu 180 dni?
O zwrot VAT w terminie 180 dni może wystąpić przedsiębiorca, który nie dokonywał czynności opodatkowanych VAT na terenie kraju, tzn.:
- w danym miesiącu/kwartale nie występowała sprzedaż opodatkowana,
- ewentualna sprzedaż była opodatkowana stawką ZW,
- nie wykazywano dostawy towarów lub świadczenia usług opodatkowanych poza terytorium kraju.
Ten termin zwrotu może zostać skrócony do 60 dni, jeżeli podatnik złoży nowy wniosek i załączy zabezpieczenie majątkowe, np. poręczenie banku. Rodzaj możliwych zabezpieczeń majątkowych wymienione są w art. 87 ust. 4a ustawy o VAT.
2. Jak edytować deklarację JPKV7?
Deklarację JPKV7 generujemy w zakładce Księgowość ➡ Deklaracje ➡ Deklaracje, pamiętając o ustawieniu właściwego miesiąca księgowego. Klikamy w niebieską ikonę VAT(JPK) i zatwierdzamy. Na przykładzie będzie to deklaracja pierwotna JPKV7 za 01/2025.
Wygenerowane deklaracje znajdują się poniżej z oznaczeniem danego miesiąca. Klikamy na właściwy numer deklaracji, aby ją otworzyć.
Na dole otwartej deklaracji wybieramy szczegóły,
następnie przesuwamy suwak na sam dół deklaracji i wybieramy edytuj.
Na koniec zatwierdzamy zmianę. Gotową deklarację można wysłać do US.
Opcje wysyłki deklaracji JPKV7 opisaliśmy w naszej instrukcji.
3. Sposoby otrzymania zwrotu
Urząd skarbowy dokonuje zwrotu w terminie wskazanym w deklaracji. Termin ten liczony jest od dnia następnego od dnia złożenia deklaracji JPKV7 (lub jej korekty) wraz z ewentualnymi załącznikami.
W tym czasie następuje weryfikacja zasadności zwrotu różnicy podatku, która może obejmować sprawdzenie rozliczenia podatnika, rozliczeń innych podmiotów biorących udział w obrocie towarami lub usługami, będącymi przedmiotem rozliczenia podatnika, oraz sprawdzenie zgodności tych rozliczeń z faktycznym przebiegiem transakcji. (Zgodnie z art.87 ust. 2b ustawy o VAT).
Zwrot może zostać dokonany:
- na rachunek podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju,
- na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym bądź,
- kwota zwrotu może być również przekazana na konkretny rachunek jako zabezpieczenie udzielanego przedsiębiorcy kredytu poprzez bank lub kasę oszczędnościowo-kredytową. Wymaga to jednak złożenia upoważnienia do naczelnika US.
4. Inne terminy zwrotu
Aby sprawdzić jakie warunki należy spełnić aby skorzystać z innego terminu zwrotu można skorzystać z naszych instrukcji:
- zwrot VAT w terminie 60 dni,
- zwrot VAT w terminie 25 dni,
- zwrot VAT w terminie 40 dni,
- zwrot VAT w terminie 15 dni.
Autor: Kamila Cicha – ifirma.pl