Site icon Pomoc serwisu ifirma.pl

Przelewy do ZUS i US – opłacanie składek online

Poniżej znajdziesz instrukcje, które pomogą w zapłacie składek (podatkowych i ZUS) za pośrednictwem banków. Znajdziesz tu również ścieżkę generowania paczek przelewów w ifirma.pl.

Ważne! Zanim wykonasz przelew, sprawdź aktualne składki ZUS!

Na co zwrócić uwagę przy przelewach online do ZUS i US

Każdy bank może mieć inną ścieżkę przelewu do ZUS czy Urzędu Skarbowego, która sprowadza się przeważnie do schematu „Płatności” > przelewy > do ZUS/US. Warto korzystać z możliwości przelewania pieniędzy wprost do urzędu, zwłaszcza, że w wielu bankach jest to opcja darmowa. Niektóre banki wprowadzają limit darmowych przelewów na konta w konkurencyjnych instytucjach. Przelewy do ZUS są zazwyczaj nieodpłatne.

Indywidualny rachunek składkowy

Przedsiębiorcy już od 2018 roku opłacają swoje składki na indywidualny Numer Rachunku Składkowego (NRS). Jest to jeden numer konta, indywidualny dla każdego przedsiębiorcy, na który przelewane są wszystkie składki ZUS. W razie wątpliwości można sprawdzić swój numer na stronie ZUS w wyszukiwarce numeru rachunku składkowego www.eskladka.pl, a także w każdej placówce ZUS lub w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00.

W serwisie ifirma.pl nr rachunku składkowego należy wpisać lub wygenerować w zakładce Konfiguracja ➡ ZUS ➡ Indywidualny numer rachunku składkowego*:

*Ważne! Wpisując lub generując NRS w systemie ifirma.pl sprawdż jego poprawność na stronie ZUS.

Indywidualny rachunek podatkowy

Indywidualny rachunek podatkowy, czyli inaczej mikrorachunek podatkowy (podobnie jest NRS dla składek ZUS) służy do wpłat zobowiązań podatkowych w prostszy sposób, ponieważ przedsiębiorca generuje go na podstawie swojego numeru NIP i używa do opłacania wszystkich zobowiązań PIT, CIT i VAT, bez względu na adres prowadzonej działalności. Mikrorachunek podatkowy jest używany już od 2020 roku.

Mikrorachunek podatkowy można wygenerować korzystając z generatora lub otrzymać go w dowolnym urzędzie skarbowym.

Uwaga!
Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku.

W serwisie ifirma.pl mikrorachunek nalezy wpisać lub wygenerować w zakładce Konfiguracja ➡ Dane właściciela ➡ w części Urząd Skarbowy ➡ Indywidualny numer Mikrorachunku podatkowego*:


*Ważne! Wpisując lub generując numer mikrorachunku podatkowego w systemie ifirma.pl sprawdż jego poprawność na stronie podatki.gov.pl.

Po wygenerowaniu zarówno Numeru składkowego jak i Mikrorachunku podatkowego, serwis ifirma.pl będzie automatycznie używał tych rachunków przy generowaniu zobowiązań względem urzędów.

Przy przelewach do ZUS pamiętaj też o:

WAŻNE: numer deklaracji – wpisz 01 jeżeli jest to pierwsza deklaracja za dany okres. Jeżeli jest to druga deklaracja, wpisz 40. Numery od 02 do 39 włącznie są zarezerwowane dla deklaracji korygujących do deklaracji 01. Tu możesz sprawdzić pozostałe oznaczenia ustalone przez ZUS.

 
Przy przelewach do US pamiętaj o:

Generowanie paczek przelewów w ifirma.pl

System ifirma.pl umożliwia tworzenie paczek przelewów.

Jeśli chcesz importować do swojego banku paczkę przelewu wygenerowaną w ifirma.pl, musisz wcześniej dodać do konta odpowiedni rachunek bankowy.

Przelewy elixir są dostępne tylko dla użytkowników z kontem w obsługiwanym przez nas banku.

  1. Uzupełnij konto bankowe: Konfiguracja ➡ Rachunki bankowe ➡ Nowy rachunek ➡ + Dodaj ręcznie lub Środki pieniężne ➡ Rachunki bankowe ➡ + Dodaj ręcznie,
  2. podaj rachunek bankowy, którego używasz przy przelewach do ZUS i US, nowy rachunek bankowy należy zatwierdzić hasłem do konta w systemie ifirma.pl,
  3. przejdź do zakładki Zobowiązania ➡ Paczki przelewów ➡ + Dodaj paczkę

Dodając paczkę przelewów należy oznaczyć które zobowiązania mają się w niej znaleźć, przykładowo płatności za wydatki, składki ZUS czy podatki:

generując paczkę przelewów można również oznaczyć aby płatność została wykonana w procedurze split payment:

wygenerowany plik można pobrać w formacie txt. plik należy wgrać na stronie banku, a następnie zatwierdzić datę opłacenia zobowiązań:

Po zatwierdzeniu daty opłacenia, zobowiązania, które zostały zawarte w paczce zostaną przez system oznaczone jako opłacone.

Exit mobile version