Site icon Pomoc serwisu ifirma.pl

Dane autoryzujące – dane do wysyłki e-deklaracji podatkowych

1. Wyjaśnienie czym są dane autoryzujące

Dane autoryzujące przedsiębiorcy pełnią funkcję bezpłatnego podpisu elektronicznego, zapewniając autentyczność wysyłanych elektronicznie deklaracji, formularzy oraz ewidencji. Na takie dane autoryzujące składają się numer PESEL lub NIP, pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu. Tak jak dane osobowe przedsiębiorcy są znane i pamiętane przez niego, kwota przychodu często budzi wątpliwości – w której deklaracji ją znaleźć, za jaki okres i w której rubryce się znajduje.

Kwota przychodu wprowadzana przy autoryzacji, to kwota wykazana w dowolnym zeznaniu podatkowym, złożonym za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym dokonywana jest autoryzacja. Jeśli za rok dwa lata wcześniejszy niż ten, w którym jest składana deklaracja, Podatnik nie osiągnął żadnego przychodu, wartość wprowadzanego przychodu wynosi 0.

UWAGA! Dane autoryzujące dotyczą jedynie osób fizycznych, podmioty inne niż osoby fizyczne m.in. spółki osobowe oraz prawa handlowego dokonują wysyłki deklaracji podatkowych w serwisie poprzez podpis kwalifikowany upoważnionych pracowników serwisu.

Dowiedz się jak działa wysyłka za pomocą danych autoryzującymi w serwisie — przeczytaj, regulamin wysyłki.

WAŻNE! Te deklaracje wyślesz jedynie za pomocą złożenia upoważnienia UPL-1:
VIU-D, DSF-1, VIU-R, VII-R, VII-DO, VIU-DO, IFT-1R oraz IFT-2R.

2. Dane autoryzujące w serwisie ifirma.pl

Stosując elektroniczną wysyłkę dokumentu w roku 2024, należy „podpisać” kwotą przychodu z konkretnej rubryki zeznania rocznego, w zależności od rodzaju deklaracji, złożonej za rok 2022.

W sytuacji, gdy zeznanie roczne zostało wykonane i wysłane w naszym serwisie pitroczny.pl, dokonując wysyłki elektronicznej dokumentu z konta w ifirma.pl. serwis automatycznie pobierze i podpowie właściwą kwotę.

Raz wprowadzona kwota przychodu, będzie zapisana na koncie Użytkownika. Pełne dane autoryzujące, które serwis będzie stosował przy wysyłkach elektronicznych, znajdują się w zakładce Konfiguracja ➡ e-Deklaracje podatkowe.

3. Dane autoryzujące e-Urząd

W sytuacji gdy jakakolwiek deklaracja rocznego rozliczenia przychodu (z umowy o pracę, cywilnoprawnej, działalności gospodarczej lub innej) została złożona, ale nie mamy jej aktualnie pod ręką — kwotę przychodu można sprawdzić na platformie rządowej, logując się do e-Urzędu skarbowego m.in. za pomocą profilu zaufanego, aplikacji mObywatel pobranej na telefon lub e-Dowodu.

Po wybraniu e-Urząd Skarbowy – zaloguj się, otworzy się strona z wyborem logowania.

Następnie wybieramy sposób logowania.

Z zakładek widocznych po lewej stronie strony, wybieramy Historię deklaracji.

Otworzy się zestawienie złożonych deklaracji rocznych za ostatnie 6 lat. Tu wybieramy deklarację za rok, w którym chcemy sprawdzić kwotę przychodu.

W sytuacji gdy autoryzacji dokonujemy w roku 2024, interesuje nas kwota całego przychodu osiągniętego za rok 2022. Po wejściu w szczegóły możemy otworzyć podgląd deklaracji lub pobrać ją w pliku PDF.

Autor: Katarzyna Marciniak– ifirma.pl

Exit mobile version