Site icon Pomoc serwisu ifirma.pl

Ryczałt – ewidencja przychodów

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to prosta forma opodatkowania działalności gospodarczej. Podatek płacony jest od przychodów.

 

 

UWAGA!
Od stycznia 2022 w życie weszła Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw potocznie zwana Polskim Ładem. Zlikwidowała ona odliczenie składki zdrowotnej od podatku.
Wprowadzone z początkiem lipca 2022 r. zmiany dają przedsiębiorcom rozliczającym się ryczałtem prawo do odliczenia 50% zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczenie dotyczy składek przedsiębiorcy i osób współpracujących. Odliczone mogą zostać składki zapłacone od początku 2022 r.

1. Ewidencja przychodów

1.1. Co to jest Ewidencja Przychodów?

Ewidencja przychodów jest ewidencją, na podstawie której jest wyliczany zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych.
Zryczałtowany podatek dochodowy rozliczany jest oddzielnie za każdy okres na podstawie wartości przychodów uzyskanych w danym okresie. Przy wyliczeniu kwoty podatku uwzględniane są również składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Przepisy nie wymagają prowadzenia ewidencji przychodów narastająco od początku roku w związku z tym nie wprowadzamy jej podsumowania za poprzednie miesiące.

1.2. Co wprowadzamy do serwisu ifirma.pl z dotychczasowej ewidencji przychodów?

W serwisie wpisujemy sumę sprzedaży w bieżącym roku zewidencjonowanej poza serwisem.

Kwota ta posłuży do ustalenia czy w danym roku podatnik przekroczył limit uprawniający do rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wpisujemy na koncie:

 


 

 


 

Użytkownicy, którzy poza działalnością uzyskują opodatkowane ryczałtem przychody z najmu prywatnego czy działalności w formie spółek wprowadzają kwoty uzyskanego przychodu w sposób opisany tutaj.

1.3. Jak wprowadzamy informacje do serwisu?

Informacje dotyczące wartości sprzedaży ewidencjonowanej poza serwisem, w bieżącym roku, wprowadzamy przez zakładkę:

Login➡ Konfiguracja ➡ Deklaracje ➡ PIT


 
W następujący sposób:

 
Uwaga!
Serwis pozwoli ustalić czy limit pozwalający na opodatkowanie usług najmu stawką 8,5% został przekroczony ale nie dokona proporcjonalnego wyliczenia dla jakiej części faktury możliwe jest zastosowanie stawki 8,5%, a dla jakiej należy stosować stawkę 12,5%.

2. Pierwsza deklaracja PIT-28 w serwisie

2.1. Co wprowadzamy do serwisu ifirma.pl?

2.2. Czym są nierozliczone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

Podatnik rozliczający się z podatku dochodowego ryczałtem ewidencjonowanym wyliczając kwotę podatku ma prawo uwzględnić:

Podatnik, który nie ma wystarczającej kwoty przychodu nie rozliczy całej kwoty składek. Nierozliczona kwota jest rozliczana w kolejnym okresie danego roku.

Użytkownik rozpoczynający korzystanie z serwisu w trakcie roku ustala kwoty nierozliczonych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne na podstawie deklaracji PIT-28 za miesiąc/kwartał poprzedzający przejście do serwisu.

2.3. Kwoty jakich ulg uwzględniamy?

Należy uwzględnić sumaryczna kwotę wykorzystanych w danym roku ulg:

2.4. Jakie składki za okresy poprzedzające przejście do serwisu wprowadzić?

W przypadku podatników rozliczających się kwartalnie:

Przykład
Podatnik rozlicza się ryczałem od przychodów ewidencjonowanych, kwartalnie. Płaci pełne składki ZUS (społeczną, zdrowotną i FP). Składki za dany miesiąc płaci w kolejnym. Do serwisu przechodzi:

W przypadku podatników rozliczających się miesięcznie
Użytkownik rozliczający PIT-28 miesięcznie dodaje do serwisu składki za okresy poprzedzające przejście do serwisu zapłacone w miesiącu przejścia do serwisu.

Przykład
Podatnik rozlicza się ryczałem od przychodów ewidencjonowanych, miesięcznie. Płaci pełne składki ZUS (społeczną, zdrowotną i FP). Składki za dany miesiąc płaci w kolejnym. Do serwisu przechodzi w kwietniu.
W kwietniu do serwisu dodaje składki za miesiąc marzec, zapłacone w kwietniu.

2.5. Jak wprowadzamy powyższe informacje do serwisu?

Zakładka Login ➡ Konfiguracja ➡ Przeniesienie danych.

Wprowadzamy wartości do pól:

W przypadku składek zdrowotnych należy wpisać pełną kwotę składek, która nie została odliczona. Ze wskazanej wartości zostanie odliczone 50%.

Kwotę nierozliczonych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne można wprowadzić również podczas pierwszego generowania deklaracji PIT-28 w zakładce DeklaracjeDeklaracje Wygeneruj PIT-28.

Użytkownicy, którzy poza działalnością uzyskują opodatkowane ryczałtem przychody z działalności w formie spółek czy z najmu prywatnego w celu wyliczenia jednej kwoty ryczałtu uzupełniają dodatkowo dane w zakładce Login ➡ Konfiguracja ➡ PIT w części PIT-28. Po wybraniu opcji pokaż tabelę dla przychodów w formie spółek lub najmu prywatnego a następnie przejściu do edycji należy uzupełnić kwoty przychodów przy odpowiednich stawkach. Kwoty wprowadzone w miesiącach poprzedzających przejście do serwisu zostaną uwzględnione w rocznym zeznaniu PIT-28, kwoty wprowadzone od miesiąca rozpoczęcia pracy z serwisem – dodatkowo przy wyliczeniu ryczałtu za kolejne miesiące.


Składki za okresy poprzedzające przejście do serwisu.

Składki należy wprowadzić zgodnie z instrukcją Składki ZUS.

Uwaga!
Użytkownicy, którzy:

 

Autor: Katarzyna Kisiel – ifirma.pl

Exit mobile version