Site icon Pomoc serwisu ifirma.pl

Jaki PIT wypełnić? Przewodnik po deklaracjach rocznych – cz. 2

PIT-36, PIT-37 oraz PIT-28 to najczęściej składane deklaracje roczne, które służą do rozliczenia dochodów osiąganych z najpopularniejszych źródeł (jak np. działalność gospodarcza, umowa o pracę/cywilnoprawna, najem), ale nie tylko. Jakie jeszcze deklaracje służą do rozliczenia osiągniętych dochodów lub przychodów? W jakich mniej standardowych sytuacjach należy uzupełnić dodatkowe rubryki w PIT-36/PIT-37?

1. Otrzymałem PIT-8C – jaką deklarację wypełnić?

Podatnicy, którzy osiągnęli przychody np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, z udziałów w spółkach mających osobowość prawną, z objęcia udziałów (akcji) w takich spółkach z tego tytułu powinny otrzymać PIT-8C. W tym wypadku właściwą deklaracją będzie PIT-38. Jest to dodatkowy formularz, który składa się w odniesieniu tylko do ww. przychodów. Dochody/przychody z pozostałych źródeł należy rozliczyć w standardowy dla nich sposób.

Przychody z innych źródeł, takie jak umorzenie pożyczki czy nagrody rzeczowe, nie są wykazywane w PIT-8C. W związku z tym, podatnicy otrzymujący takie przychody nie otrzymują już PIT-8C od podmiotów wypłacających. Obowiązek ich wykazania w zeznaniu podatkowym spoczywa na podatniku. Przychody te należy ująć w formularzu PIT-36 lub PIT-37, w zależności od sposobu ich uzyskania.

Sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana, jeśli nastąpiła przed upływem 5 lat podatkowych od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta lub wybudowana. Przykładowo:

2. Prywatna sprzedaż nieruchomości – jaki PIT?

Inną, specjalną deklaracją, składaną wyłącznie w ściśle określonych przypadkach jest PIT-39. Dokonuje się na niej rozliczenia dochodów z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości oraz praw majątkowych, opodatkowanych stawką 19%. Jeżeli poza tym źródłem podatnik uzyskiwał przychody z innego tytułu, powinien dodatkowo złożyć deklarację PIT właściwą dla tych innych dochodów.

3. Dochody z zagranicy – jaki PIT?

W przypadku dochodów uzyskanych za granicą właściwą deklaracją jest co do zasady popularny PIT-36 (chyba że są one związane z działalnością gospodarczą opodatkowaną inaczej niż na zasadach ogólnych – wówczas należy wybrać właściwą deklarację).

Jaki PIT wybrać dla dochodów z zagranicy?

Dochód Co wykazujemy PIT
Dochody z pracy (umowa o pracę, umowa zlecenia, działalność wykonywana osobiście)
  • kraj uzyskania dochodu,
  • wysokość dochodu w walucie obcej (przeliczonej na złote),
  • zapłacony podatek za granicą (jeśli taki był).
PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG
Dochody z kapitałów pieniężnych (np. dywidendy, zyski ze sprzedaży akcji) Dochody z giełdy i kapitałów pieniężnych.

**Jeśli podatek został zapłacony za granicą, należy wziąć pod uwagę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

PIT-38
Dochody z najmu lub dzierżawy nieruchomości za granicą Jeśli dochody z najmu są opodatkowane ryczałtem w Polsce, należy wypełnić PIT-28 (przy wyborze ryczałtu w Polsce) – nie ma jednak możliwości rozliczenia ryczałtem w kraju, jeśli podatek za granicą został naliczony według innej metody PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG
Dochody z zagranicznej działalności gospodarczej Wysokość podatku zależy od metody opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt) PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG
Stypendium z zagranicy Opodatkowanie stypendium w Polsce zależy od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z krajem, z którego pochodzi stypendium PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG

Kliknij po więcej informacji: Jaki PIT wypełnić? Przewodnik po deklaracjach rocznych – cz. 3

Autor: Ewa Kozak, Anna Grzegorzewska – ifirma.pl

Exit mobile version