Site icon Pomoc serwisu ifirma.pl

Czynny żal w serwisie IFIRMA – dla JPKV7 i JPKV7K

1. Czym jest czynny żal?

a. Wyjaśnienie

Czynny żal to potoczna nazwa pisma, składanego do naczelnika urzędu skarbowego. W piśmie tym, przedsiębiorca samodzielnie i dobrowolnie zawiadamia o popełnieniu przez siebie wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Zgłoszenie ma charakter nie tylko informacji o okolicznościach popełnienia czynu zabronionego, ale też jednocześnie prośby o zaniechanie nałożenia kary (mandatu).

Czynny żal został również opisany w naszym blogu.

b. W jakich przypadkach jest składany

Najczęściej czynny żal jest składany, gdy przedsiębiorca dostarczy deklarację podatkową, plik JPK lub inną informację po wymaganym ustawowo terminie. Nawet jeden dzień spóźnienia jest traktowany przez organ podatkowy jako czyn zabroniony, z możliwością naliczenia kary.

Inne sytuacje, w których instytucja czynnego żalu może być zastosowana:

Co ważne, incydentalna zapłata zobowiązania podatkowego po terminie nie wymaga składania czynnego żalu, a jedynie naliczenia i uregulowania odsetek od zaległości podatkowych.

Jednak, jeśli takie spóźnienia powtarzają się często, organ podatkowy może rozpoznać uporczywe niepłacenie zobowiązań w terminie, a to zjawisko jest już wymienione jako wykroczenie w kodeksie karno-skarbowym i podlega karze.

c. Sposób złożenia

Czynny żal nie ma urzędowego wzoru ani formularza, dlatego zgodnie z praktycznym podejściem, w piśmie powinny się znajdować następujące elementy:

Na stronie serwisu IFIRMA jest dostępny wzór dokumentu do uzupełnienia i złożenia w wersji papierowej.

Czynny żal można złożyć:

Więcej informacji o sprawach, jakie można załatwić w e-urzędzie jest opisane tutaj.

2. Czynny żal w serwisie IFIRMA

Na koncie Użytkownika jest możliwość utworzenia czynnego żalu i zapisania w pliku PDF. Funkcja jest dostępna do utworzenia w pliku JPKV7/7K.

Ważne!

Wygenerowanie czynnego żalu w serwisie IFIRMA nie jest złożeniem go do urzędu.
Nie ma możliwości wysłania czynnego żalu bezpośrednio z serwisu do urzędu. Funkcja ułatwia sporządzenie pisma aby je złożyć w formie papierowej lub elektronicznej przez e-urząd lub ePuap.

W celu utworzenia pisma, należy przejść do zakładki Księgowość ➞ Deklaracje ➞ Deklaracje ➞ kliknąć w numer deklaracji lub pliku JPKV7.

Po otworzeniu pliku JPKV7 wchodzimy w jego szczegóły.

Następnie na samym dole strony, wybieramy opcję Czynny żal

Otworzy się szablon, w którym można uzupełnić treść powodu niedopełnienia obowiązku, zgodnie ze stanem faktycznym przedsiębiorcy.

Po uzupełnieniu rubryki z przyczyną opóźnienia i zatwierdzeniu, czynny żal może być pobrany w pliku PDF, a następnie wysłany elektronicznie lub wydrukowany, podpisany i złożony w wersji papierowej.

Plik JPK, do którego został utworzony Czynny żal, będzie oznaczony dodatkową ikonką kalendarza na liście deklaracji.

Czynny żal może być edytowany w celu poprawienia lub dopisania treści oraz wprowadzenia informacji o dacie i sposobie złożenia go do urzędu skarbowego.

Sposób wysyłki czynnego żalu w platformie e-urząd został opisany na naszej stronie.

Autor: Katarzyna Marciniak – ifirma.pl

Exit mobile version