Site icon Pomoc serwisu ifirma.pl

Ulga na wydatki na cele rehabilitacyjne – cz. 1: wydatki limitowane

Ulga rehabilitacyjna pozwala na odliczenie od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez osoby niepełnosprawne lub podatnika, na utrzymaniu którego są osoby niepełnosprawne. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje dwa rodzaje wydatków uprawniających do odliczeń – wydatki w całości odliczane od dochodu oraz wydatki limitowane (do kwoty 2 280 zł).

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Warunkiem skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Wysokość kosztów ustala się co do zasady na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie – może to być rachunek, faktura, dowód wpłaty na poczcie lub potwierdzenie przelewu bankowego. W przypadku wydatków limitowanych (opłacenie przewodników osób, utrzymanie psa asystującego, używanie samochodu na dojazdy na konieczne zabiegi rehabilitacyjne) nie jest konieczne posiadanie dokumentów potwierdzających wysokość wydatków. Jednakże na żądanie urzędu należy przedstawić dowody niezbędne do potwierdzenia prawa do odliczenia, a w szczególności:

Wydatki limitowane na zakup zakup pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek, podkładów, wkładów anatomicznych oraz leków muszą być potwierdzone dokumentem zakupu.

Ulgę rehabilitacyjną odlicza się od dochodu podlegającego opodatkowaniu skalą podatkową lub od przychodu opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym. Do zeznania podatkowego na formularzu PIT-36, PIT-37 lub PIT-28 należy dołączyć załącznik PIT/O, który zawiera informacje o dokonywanych odliczeniach.

Ulga rehabilitacyjna – wydatki limitowane

Jak zostało już wspomniane, do ulgi rehabilitacyjnej zalicza się wydatki limitowane oraz odliczane w całości. W przypadku pierwszego rodzaju, łączna kwota odliczenia w deklaracji za dany rok podatkowy wynosi 2 280 zł dla każdego w wymienionych niżej rodzajów. Do wydatków takich zalicza się bowiem:

 

Sprawdź, jak rozliczyć ulgę z tytułu darowizny na cele kultu religijnego!

 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Exit mobile version