W instrukcji przyjęto założenie, że najpierw następuje zapłata składek, a następnie refundacja składek przez PFRON.
1. Księgowanie od razu zmniejszonej wartości
Bez względu na wybraną opcję księgowania przedsiębiorca ma zawsze prawo wybrać, wiedząc, iż otrzyma dofinansowanie, żeby od razu w serwisie ujmować wartość składek pomniejszoną o przyszły zwrot. Oznacza to, że przedsiębiorca z automatu może edytować w zakładce Zobowiązania ➡ Składki ZUS wartość składek tak by była adekwatna do jego wkładu finansowego.
Przyjęcie takiego założenia jest wersją najbardziej restrykcyjną dla przedsiębiorcy, nie budzi jednak wątpliwości rozliczeniowo księgowych ujmowanie niższej wartości – która będzie opłacona ze środków przedsiębiorcy – gdyż wobec niej mamy pewność, że przedsiębiorca ma prawo do jej rozliczenia.
Co jednak jeżeli przedsiębiorca decyduje się rozliczyć dokonaną wpłatę. Odpowiedź zależy od tego w jaki sposób są rozliczone zapłacone składki. Co zostało opisane w punktach 2-4.
Ścieżka księgowania:
Zakładka Zobowiązania ➡ Składki ZUS w kolumnie Typ składki/Nazwa wierzyciela należy wybrać Ubezpieczenie społeczne pracodawcy następnie na dole Edytuj – kolejno należy zmienić wartość i zatwierdzić dokonane zmiany.
2. Składki społeczne zaliczone jako koszt firmy – ujęte jako DK w KPIR
Jeżeli składki są zaliczone jako koszt. Zwrot w dacie jego otrzymania należy zaksięgować jako przychód.
Ścieżka księgowania:
Przychód należy wykazać w zakładce Faktury/Rachunki ➡ Inne przychody po wybraniu opcji Przychód uniwersalny nie VAT.
Dokonując wpisu w polu: Wpis do KPIR należy wybrać Pozostałe przychody.
3. Składki społeczne odliczone od dochodu/przychodu – zwrot otrzymany w tym samym roku co zapłacono składki
Składki na ubezpieczenie społeczne rozliczane w raporcie PIT-5/PIT-5L/PIT-28
W sytuacji, gdy refundacja z PFRON była otrzymana w tym samym roku podatkowym, w którym składki ZUS były zapłacone i odliczone od dochodu – przedsiębiorca nie ma obowiązku doliczania odliczonych kwot. W zeznaniu PIT-36/PIT-36L/PIT-28 składanym za dany rok należy wykazać zapłacone w roku składki ZUS pomniejszone o kwotę otrzymanej z tego tytułu w tym samym roku refundacji.
Ścieżka księgowania:
Oznacza to, iż w serwisie należy pozostawić daty opłacenia składek w zakładce Zobowiązania ➡ Składki ZUS, zaś w zeznaniu rocznym w polu dotyczącym składek zapłaconych w ramach działalności należy ująć wartość pomniejszoną o otrzymaną refundację.
Generując zeznanie roczne składki zdrowotnej za miesiąc kwiecień (ZUS DRA za kwiecień składane do 20 maja) należy również pamiętać by pełną wartość składek społecznych za rok którego dotyczy rozliczenie roczne – pobraną do generatora, ręcznie zmniejszyć do wartości składek opłaconych przez przedsiębiorcę.
4. Składki społeczne odliczone od dochodu/przychodu – zwrot otrzymany w kolejnym roku w stosunku do zapłacenia składek
Składki na ubezpieczenie społeczne rozliczane w raporcie PIT-5/PIT-5L/PIT-28
Jeżeli refundacja była otrzymana w roku następującym po roku, w którym składki były zapłacone, wówczas zrefundowane składki należy doliczyć odpowiednio do dochodu w warunkach określonych w art. 45 ust. 3a ustawy o PIT.
Przykład 1.
Składka za 11/2023 zapłacona 20-12-2023, gdzie otrzymano jej zwrot z PFRON w 05-01-2024.
W poniższym przypadku zwrot będzie ujęty w zeznaniu składanym za rok 2024.
W generatorze pitroczny.pl zintegrowanym z serwisem:
- w karcie Określanie źródeł przychodów należy wybrać Inne które muszą być wykazane w PIT-36,
- kolejno uzupełnić wartość w polu Przychód wpisać wartość składki zwróconej w kolejnym roku a opłaconej w roku poprzednim, Koszty oraz Należna zaliczka należy uzupełnić jako 0.
W generatorze pitroczny.pl zintegrowanym z serwisem:
- w karcie Działalności gospodarcze- przychody i koszty należy podwyższyć wartość Przychodu o wartość składki zwróconej w kolejnym roku a opłaconej w roku poprzednim
Nie ma jednolitego zdania jaką stawkę stosować, można spotkać się z dwoma podejściami:
-przy przychodzie w stawce ryczałtu 3% – w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym określono, że do przychodów, o których mowa m.in. w art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOF,
-przychód należy opodatkować doliczając go proporcjonalnie do poszczególnych sum przychodów zgodnie ze stawkami z działalności gospodarczej (tak jak uprzednio zostały odliczone).
Przedsiębiorca musi sam wybrać do jakiej opcji się przychyli. Przeczytaj więcej tutaj.
W generatorze pitroczny.pl zintegrowanym z serwisem:
- w karcie Działalności gospodarcze – przychody i koszty należy podwyższyć wartość Przychodu przy odpowiedniej stawce ryczałtu o wartość składki zwróconej w kolejnym roku a opłaconej w roku poprzednim.
Jeżeli zwrot składki nastąpiłby jeszcze w roku 2023 należy skorzystać z punktu 3 wskazanej instrukcji.
Autor: Joanna Łuksza – ifirma.pl