Paypal to internetowa usługa finansowa. To system umożliwiający szybkie otrzymywanie i wysyłanie płatności online. Bardzo dużo platform i sklepów na całym świecie oferuje PayPal jako jedną z form e-płatności.
Firma Paypal posiada siedzibę w Luksemburgu, nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT w Polsce. Firma nie wystawia faktur za pobrane prowizje.
W poniższej instrukcji zostanie opisany sposób księgowania w serwisie ifirma.pl prowizji pobieranych przez Paypal.
1. Rozliczenie kosztu
Podstawą do rozliczenia kosztów z tytułu korzystania z usług firmy PayPal dla podmiotów gospodarczych jest wyciąg z historii transakcji, a także “Miesięczne wyciągi z konta”.
Oto jak pobrać raport o aktywności z historii transakcji (instrukcja dotycząca konta Paypal została wskazana przez dział obsługi firmy Paypal):
- Przejdź do zakładki Działania.
- Kliknij opcję po prawej stronie, a następnie kliknij opcję Niestandardowe.
- Wybierz typ transakcji, zakres dat oraz format.
- Kliknij Utwórz raport.
- Gdy raport będzie gotowy, kliknij przycisk Pobierz.
Aby pobrać miesięczny wyciąg działalności:
- Przejdź do zakładki Działania.
- Kliknij opcję po prawej stronie, a następnie kliknij opcję Standardowe.
- Pod konkretnym rokiem wybierz wyciąg miesięczny, który chcesz pobrać.
- Kliknąć przycisk Pobierz.
W serwisie ifirma.pl wprowadzamy wydatek w zakładce Wydatki → koszt prowadzenia działalności- inny (dowód opłaty) w miesiącu księgowym zgodnym z datą wystawienia dokumentu.
Jeżeli koszt jest wyrażony w walucie obcej, to walutę obcą należy przeliczyć po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia dokumentu.
Warto też zapoznać się z tematyką różnic kursowych przy płatnościach związanych z rachunkiem Paypal.
2. Podatek VAT
Korzystanie z serwisu Paypal oznacza import usług płatniczych.
Należy tu również wspomnieć o konieczności rejestracji do VAT-UE.
Rozliczając import usług naliczamy podatek VAT zgodnie ze stawką właściwą dla danej usługi w Polsce. Prowizje pobierane przez PayPal traktowane jako usługi finansowe podlegają w Polsce zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Mimo zwolnienia należy je wykazać w pliku jpk_v7 u vatowca bądź deklaracji VAT-8/ VAT-9M u nievatowca.
Wybieramy w miesiącu księgowym zgodnym z datą płatności zakładkę Wydatki → dodaj wydatek → import usług → faktura.
Po wybraniu tej opcji pojawi się poniższy formularz:
Bardzo ważne jest, aby zaznaczyć na nim opcję Brak faktury zakupu. Księgowanie odbędzie na podstawie dokumentu wewnętrznego (serwis go utworzy automatycznie). Jest to usługa świadczona w trybie art. 28b ustawy o VAT. Obowiązek podatkowy powstaje w dacie płatności ( art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e ustawy o VAT).
Jeśli prowizja pobierana jest w walucie obcej, to do celów podatku VAT transakcja rozliczana jest po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego, czyli z dnia poprzedzającego dzień zapłaty.
Jeżeli na dokumencie za dany miesiąc mamy kilka pozycji i serwis ma przeliczyć każdą pobraną prowizję po odpowiednim kursie, to należy poszczególne płatności wprowadzić oddzielnie jako import usług.
Autor: Monika Kobylak – ifirma.pl