Osoba współpracująca – składki ZUS w 2020 r.

w PracownicyRozliczenia ZUSZmiany w przepisach 2019 Tagi: 2019osobarodzinaskładkiwspółpracującazmianyZUS

Zmiany w zakresie podatku dochodowego wprowadzone od 2019 r. ułatwiają przedsiębiorcom zatrudnianie członków rodziny – dzięki możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia małżonków oraz dzieci. Warto wobec tego znać zasady rozliczenia członków rodziny w zakresie ZUS.

Osoba współpracująca w rozumieniu ZUS

Zatrudnienie członka rodziny według ZUS jest w większości przypadków traktowane jako zatrudnienie osoby współpracującej. Według przepisów przez osobę współpracującą rozumiemy:

  • Małżonka,
  • Dzieci (własne, małżonka bądź przysposobione),
  • Rodziców,
  • Macochę oraz ojczyma,

którzy pozostają z przedsiębiorcą w jednym gospodarstwie domowym i pracują wraz z nim w przedsiębiorstwie.


 

Uwaga!
Zgodnie z przepisami o PIT, ograniczenie dotyczące kosztów uzyskania przychodu dotyczyło jedynie małżonków oraz nieletnich dzieci – pozostali pracownicy uznawani w świetle przepisów ZUS za osoby współpracujące nie byli objęci tym ograniczeniem.

 

Zatrudnienie członka rodziny a składki

Decydując się na zatrudnienie członka rodziny jako osoby współpracującej, przedsiębiorca powinien pamiętać o specyficznych zasadach wyliczania składek ZUS. Zatem, jeśli współpraca będzie się odbywać na zasadach umowy o pracę, składki należy naliczać według takich samych zasad, jak składki przedsiębiorcy*, chyba że osoba współpracująca posiada inny tytuł ubezpieczenia – w takiej sytuacji z działalności opłacana będzie wyłącznie składka zdrowotna. Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie wygeneruje składki w wysokości zależnej od wynagrodzenia.
 

*Uwaga!
Zatrudnienie osoby współpracującej nie może zostać objęte ulgą na start oraz małym lub proporcjonalnym ZUS, nawet jeśli zatrudniający przedsiębiorca korzysta z tej opcji. Jeśli jest to jedyny tytuł ubezpieczenia, należy opłacać składki ZUS w standardowej, pełnej wysokości.

 
Warto dodatkowo pamiętać o fakcie, że nawet bezpłatna pomoc osoby współpracującej powinna zostać objęta składkami ZUS – tak jak w przypadku umowy o pracę, na zasadach tożsamych z naliczaniem ZUS przedsiębiorcy.
 


Nie tylko osoba współpracująca – sprawdź, jak pracować z małżonkiem w jednej firmie!

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły