Ograniczenia podstawy składek emerytalnej i rentowej od 2019 r.

w Rozliczenia ZUSZmiany w przepisach 2019 Tagi: 2019emerytalnalimitrentowaskładkiwynagrodzeniezmianyZUS

Rok 2019 – tak jak poprzednie lata – ma przynieść sporo zmian w przepisach, w tym także w zakresie składek ZUS. Jedną z nich jest dość kontrowersyjny, a jednocześnie niepewny w zakresie legislacyjnym projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw zakładający zniesienie ograniczenia składek emerytalnych i rentowych po przekroczeniu ustawowego progu przychodów.

Składka emerytalna i rentowa ograniczona dla najbogatszych

Chociaż obowiązek opłacania składek ZUS wydaje się być nieodłącznym składnikiem zarabiania, przepisy przewidują określone ograniczenia. Jednym z nich jest zniesienie obowiązku opłacania składki emerytalnej i rentowej w momencie przekroczenia trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, osoby które w trakcie roku podatkowego przekroczyły limit zarobków wynikający z trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia, zostają zwolnione z obowiązku opłacania składek emerytalnej i rentowej. Dla przykładu, w 2018 r. wskazany powyżej limit wyniósł ok. 135.000 zł.

Składki dla wszystkich, wpływ dla budżetu

Zgodnie z projektem ustawy, który został przyjęty jeszcze w grudniu 2017 r., wskazane powyżej ograniczenie miałoby przestać obowiązywać z początkiem 2019 r. Zatem co do zasady nawet zarabiając więcej, niż trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia w skali roku, należałoby odprowadzać wszystkie składki społeczne – emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, przez cały rok podatkowy.


Niestety, obecnie, przy końcu 2018 r., nadal nie jest pewne, czy omawiane przepisy wejdą w życie. Na początku 2018 r. zostały one bowiem przekazane do Trybunału Konstytucyjnego, decyzją Prezydenta – przyczyną przekazania nowelizacji do rozpatrzenia miały być błędy w przeprowadzonym procesie legislacyjnym. Trybunał odniósł się od tych zastrzeżeń w połowie listopada 2018 r., orzekając iż rzeczywiście w trakcie prac na ustawą wystąpiły błędy – jednocześnie jednak nie odniósł się do merytorycznego zakresu noweli. Wiadomo wobec tego, że limit składek nie zostanie zniesiony przed końcem 2018 r., natomiast niewykluczone, że takie zmiany będą ponownie zgłaszane w przyszłości.
 

Sprawdź inne zmiany w ZUS 2019 r. – zobacz, ile zaoszczędzisz przyjmując proporcjonalne składki ZUS!

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x
Dzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI