Obecnie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje wyłączenie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych tytułem darnym (art. 23 ust. 45a).
Dotychczasowy wyjątek przewidziany w przepisach umożliwiał odpisy od takich składników aktywów, które zostały nabyte w drodze spadku lub darowizny.
Nie będzie się dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku nabytych nieodpłatnie, jeżeli:
- nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub
- dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
- nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku, lub
- nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
Dotychczasowy wyjątek był korzystny dla osób, które otrzymywane w darowiźnie lub w spadku składniki majątku mogły amortyzować od wartości rynkowej.
Przepisy przejściowe są tak skonstruowane, iż wyłączeniem z amortyzacji objęte zostaną środki trwałe i WNiP nabyte przed 1 stycznia 2018r.
Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Obecnie niemożliwe jest odziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej – planowane zmiany mają na celu umożliwić dziedziczenie niewielkich rodzinnych firm, stanowiących dużą część przedsiębiorstw w Polsce. Wprowadzenie ograniczenia amortyzacji otrzymanych m.in. w spadku środków trwałych i WNiP znosi częściowo korzyści przewidziane tym projektem. Ministerstwo Finansów zapowiedziało ekspresowe zmiany ograniczające powyższy skutek.
W uzasadnieniu do rządowego projektu ustawy wprowadzającej zmiany w zakresie środków otrzymanych w darowiźnie wskazano na 33 stronie uzasadnienia dostępnego na stronie sejmu informację, iż:
„Kosztem uzyskania przychodu będą również odpisy amortyzacyjne w przypadku, kiedy składnik majątku otrzymany w drodze spadku albo darowizny podlega opodatkowaniu, ale z uwagi na jego wartość mieści się w tzw. kwocie wolnej w podatku od spadków darowizn.”
Autor: Joanna Pindelska – Doradca Podatkowy