Aby zaksięgować przychody otrzymane za pośrednictwem serwisu PayPal należy sporządzić zestawienie otrzymanych przychodów oraz prowizji pobranych przez serwis PayPal. Zestawienie powinno zawierać:
- liczbę porządkową
- datę sprzedaży usługi
- walutę sprzedaży
- kraj nabywcy
- kwotę sprzedaży
- kwotę prowizji
- średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu
- kwotę netto
- kwotę oraz stawkę podatku VAT.
Sprzedaż na rzecz osób fizycznych posiadających miejsce zamieszkania na terenie UE należy opodatkować właściwą krajową stawką VAT – od kwoty przeliczonej na złotówki należy wyliczyć kwotę podatku VAT oraz ustalić kwotę netto.
Sprzedaż usług na rzecz kontrahentów, którzy posiadają miejsce mieszkania poza obszarem UE nie będzie opodatkowana w Polsce – wprowadzamy ją przy stawce 0%.
Księgowanie przychodów z PayPal
Przychody z PayPal wprowadza się na podstawie zestawienia poprzez:
Faktury ➡ Inne przychody ➡ Przychód uniwersalny VAT
- ,
przy odpowiedniej stawce VAT. W związku z tym, że PayPal pozwala na uzyskanie szczegółowego spisu uzyskanych w danym okresie przychodów, można je zaksięgować w jednej zsumowanej kwocie, na zakończenie miesiąca.
Średnie kursy walut NBP można pobrać na stronie nbp.pl
Różnice kursowe
Należy również wyliczyć różnice kursowe pomiędzy sumą przychodów wyliczoną według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień pobrania prowizji a kursem zastosowanym przez PayPal.
Jeżeli różnica będzie dodatnia, wprowadzamy ją poprzez:
Faktury ➡ Inne przychody ➡ Przychód uniwersalny nie VAT
- ,
jako Wpis do KPiR wybierając Pozostałe przychody, jako nazwę przychodu – Różnice kursowe. Data wystawienia to data wpływu na rachunek bankowy. Pozycja kontrahent nie jest wymagana. Numer powinien być zgodny z wewnętrznie przyjętą serią numeracji.
Jeśli różnica będzie ujemna, to należy wprowadzic ją w zakładce:
Wydatki ➡ Dodaj wydatek ➡ Dowód księgowy
- ,
jako Wpis do KPiR wybierając Pozostałe wydatki. Datą jest data otrzymania należności, a nazwa – Różnice kursowe.
Deklaracja VAT 7
W przypadku gdy dokonujemy świadczenia usług poza terytorium kraju, sprzedaż powinna zostać wykazana w deklaracji VAT 7/7K), w pozycji 11. W tym przypadku serwis nie wprowadzi automatycznie przychodów do deklaracji VAT-7, należy zatem po wygenerowaniu deklaracji VAT-7 ją edytować i ręcznie wprowadzić kwotę w pozycji 11.
W tym celu w zakładce Deklaracje należy wejść w szczegóły deklaracji na dole strony, kliknąć w pozycję Edytuj i w pozycji 11 wprowadzić kwotę z pozycji 13, natomiast w pozycji 13 wprowadzić 0,00 zł.
Uwaga! W zakresie PayPal w deklaracji VAT-7/7K konieczne jest także wykazanie prowizji, pobranej przez serwis, jako import usług. Prowizja pobierana przez PayPal jest traktowana jako usługa finansowa, podlegająca w Polsce zwolnieniu z VAT, mimo to należałoby ją wykazać w deklaracji.
W związku z tym, że nie ma jednolitego stanowiska w tym zakresie, zalecany jest kontakt z US oraz wystąpienie o interpretację indywidualną.
Koszt księgujemy na podstawie wyciągu bankowego (mamy więc 1 kurs do wszystkich pozycji), księgujemy prowizje z całego miesiąca.
W przypadku rozliczenia VAT:
- jeśli stosujemy 1 kurs do przeliczenia dla celów VAT, to wówczas w serwisie będziemy to księgować przez zakładkę: Wydatki ➡ Dodaj wydatek ➡ Import usług, wybierając przy wprowadzanej kwocie stawkę zw.,
- jeśli przeliczamy każdą prowizję według właściwego kursu, to wówczas konieczne są 2 księgowania:
- koszt: Wydatki ➡ Dodaj wydatek ➡ Koszt prowadzenia firmy ➡ Inny
- import usług w PLN w łącznej wartości (wyliczonej poza serwisem), ale bez wpisu do KPiR.
Na koniec należy zatwierdzić zmiany. Po przeedytowaniu deklaracji VAT nie należy jej ponownie generować, gdyż powrócą zapisy w deklaracji VAT 7 sprzed edycji.
UWAGA!
Ręczna edycja deklaracji VAT-7/7K nie powoduje zmian w generowanym pliku JPK_VAT. Konieczne będzie samodzielne poprawienie pliku JPK_VAT w tym zakresie i wysłanie go poza serwisem.