Site icon Pomoc serwisu ifirma.pl

Jaki PIT wypełnić? Przewodnik po deklaracjach rocznych – cz. 1

30 kwietnia to szczególna data dla podatników będących osobami fizycznymi – jest to ostateczny termin na rozliczenie się ze Skarbem Państwa z dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Często pojawia się wtedy pytanie – jaki PIT wypełnić?

1. Umowa o pracę lub cywilnoprawna – jaki PIT?

Podatnicy, którzy w minionym roku osiągali wyłącznie dochody z tytułu umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych i od swojego pracodawcy/zleceniodawcy/zamawiającego dzieło otrzymali druk PIT-11, do rozliczenia wybierają PIT-37. Jest to formularz, który składają osoby, których całość dochodów rozliczana była przez płatnika.

Podatnicy, którzy otrzymali stypendia, które podlegają opodatkowaniu (większość jest zwolniona) powinni je wykazać w deklaracji PIT-37 na podstawie otrzymanych deklaracji PIT-11 lub PIT-11A.

Ważne!
W związku z powyższym PIT-37 wypełniają również m.in. osoby, które otrzymywały krajową rentę lub emeryturę (na podstawie PIT-40A), zasiłki (na podstawie PIT-11A) – np. chorobowy, stypendia, a także podatnicy, którzy osiągali dochody z tytułu działalności wykonywanej osobiście – np. działalność artystyczna, praca na podstawie kontraktu menedżerskiego – art. 13 ustawy o PIT.

2. Działalność gospodarcza – Jaki PIT wybrać?

To, na jakim formularzu należy rozliczyć dochody z prowadzonej działalności, zależy przede wszystkim od wybranej formy opodatkowania. W związku z powyższym, osoby, które uzyskiwały w minionym roku dochody/przychody z tytułu działalności gospodarczej wybierają:

Formularze PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A za 2024 rok przesyłamy tylko w formie elektronicznej.

3. Umowa o pracę i działalność – jaki PIT?

Jeżeli w minionym roku podatnik osiągał zarówno dochody rozliczane przez płatnika (umowa o pracę, cywilnoprawne, zasiłek, renta, emerytura etc.), jak i z tytułu prowadzonej działalności, powinien złożyć:

4. Najem – którą deklarację wybrać?

Najem – jedynie na deklaracji PIT-28.

Od 2023 roku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane z tytułu najmu prywatnego, a więc najmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą. Rok 2022 był ostatni, w którym podatnik miał wybór pomiędzy zasadami ogólnymi a ryczałtem.

Przychody z najmu opodatkowane ryczałtem 8,5% rozlicza się na PIT-28
W 2025 roku podatnik powinien skorzystać z druku PIT-28 w wersji 26.

W przypadku więcej niż jednego źródła – obowiązują zasady, jak przy działalności gospodarczej.

Kliknij po więcej informacji: Jaki PIT wypełnić? Przewodnik po deklaracjach rocznych – cz. 2

Autor: Ewa Kozak, Anna Grzegorzewska – ifirma.pl

Exit mobile version