Indywidualny numer rachunku składkowego – co to takiego?
Każdy przedsiębiorca otrzyma własny numer rachunku składkowego – będzie to rachunek bankowy składający się z 26 znaków. Nie będzie on jednak stanowił przypadkowej konfiguracji cyfr, ponieważ zawarte w nim zostaną dwa numery identyfikujące płatnika – numer identyfikacyjny ZUS (cyfry od 3 do 10) oraz NIP (ostatnich 10 cyfr). Co ważne, od stycznia przedsiębiorcy wszystkie swoje zobowiązania względem ZUS powinni przelewać na swój indywidualny NRS. Wystarczy do tego tradycyjny przelew – nie trzeba będzie wykorzystywać w tym celu specjalnego przelewu do ZUS.
NRS – jak to będzie działać?
Przedsiębiorcy będą regulować wszystkie swoje zobowiązania względem ZUS na swój numer rachunku składkowego, niezależnie od tego, czy wpłata dotyczy składek (zarówno za przedsiębiorcę, jak i jego pracowników), rat układu ratalnego, czy też odroczenia terminu płatności. Zakład sam dokona właściwego podziału kwoty, wykorzystując ją na pokrycie bieżących składek o funduszy, a jeżeli istnieją jakieś zaległości – w pierwszej kolejności zaliczy ją na poczet najstarszych należności.
Numer rachunku składowego – skąd go wziąć?
Wszyscy przedsiębiorcy przed końcem 2017 r. powinni otrzymać pismo informujące o nadaniu NRS (są one wysyłane od października br., dlatego jeżeli do tej pory nie dotarła taka informacja, warto sprawdzić swoje dane teleadresowe w ZUS).
Nowe zasady opłacania ZUS – sprawdź swój NRS
Przede wszystkim, zanim dokonamy pierwszego przelewu w styczniu 2018 r. warto sprawdzić swój numer rachunku składkowego. Co ważne, można go sprawdzić na specjalnej stronie WWW utworzonej przez ZUS, na której zamieszczoną specjalną wyszukiwarkę NRS.
NRS – jakie zmiany dla przedsiębiorców?
Wprowadzenie NRS to niemała rewolucja dla przedsiębiorców. Na jakie zmiany muszą się przygotować?
- Jeden przelew do ZUS, zamiast wcześniejszych trzech – oszczędność czasu i pieniędzy
- System rozliczania wpłaty na poczet najstarszego zobowiązania – zatrzymanie naliczania odsetek oraz brak możliwości decydowania, która składka jest opłacana
- Brak bezpośredniej kontroli nad zapłaconymi składkami – trudność przy ustalaniu np. zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych
Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl