Temat zawiera odpowiedzi, ma 1 ocenę i był aktualizowany przez  Siro80 1 miesiąc, 4 tygodni(e) temu.

Wyświetlono 1 wypowiedzi (z 5)

 • Autor
 • #1666 Odpowiedź
   Siro80

  Witam, zaczynam własnie robić zakupy dodatków do stron www / grafiki vide. Moi kontrahenci to zagraniczne serwisy – banki zdjęć etc.

  Zakupiłem dla testów jeden tani przykładowy produkt i tak jak myślałem mam problem z jego zaksięgowaniem. Proszę o pomoc by dalsze moje zakupy i księgowanie przebiegło sprawniej.
  Jestem vatowcem z vat eu, jak prawidłowo zaksięgować zakup na przykładzie serwisu Envato ?
  Kontrahent
  Envato Pty Ltd PO Box 16122 Collins Street West Victoria 8007 Australia ABN 11 119 159 741 EU VAT Number: EU826409867

  Zakupiłem grafikę za 3$ otrzymałem 3 faktury rozbite po 1$
  Zdjęcia faktur
  [url=https://ibb.co/iX2pE6][img]https://thumb.ibb.co/iX2pE6/1.jpg[/img][/url] [url=https://ibb.co/gEvn1m][img]https://thumb.ibb.co/gEvn1m/2.jpg[/img][/url] [url=https://ibb.co/grXBSR][img]https://thumb.ibb.co/grXBSR/3.jpg[/img][/url]

  Proszę o informacje krok po kroku jak to ugryźć w ifirma ?

  #1667 Odpowiedź
   Siro80

  zdjęcia może tak się uda

  1 2 3

  #1668 Odpowiedź
   Siro80

  Wydatki > Import – koszt prowadzenia działalności
  i każdą z tych 3 faktur dodać ?

  #1669 Odpowiedź
   Siro80

  aczkolwiek w ich helpie piszą:
  Jeśli jesteś kupującym w UE i posiadasz ważny numer rejestracyjny VAT, musisz użyć mechanizmu odwrotnego obciążenia, aby obliczyć podatek VAT UE od tych transakcji.

  Na fv jest podany vat eu w postaci EU VAT Number: EU826409867

  czyli mam to zaksiękować jako wydatki –> import usług ?

  #1691 Odpowiedź
   Siro80

  Dostałem od wsparcia ifirma zamieszczam dla pokoleń:

  przy imporcie usług nabywca zobowiązany jest do rozliczenia podatku VAT w swoim kraju. W tym celu wystawia fakturę wewnętrzną, w której określa podstawę opodatkowania i nalicza krajowy VAT (wg stawki, jaką opodatkowana jest ta usługa w Polsce). Należny podatek VAT, podatnik ma prawo odliczyć – jeśli z tego skorzysta będzie dla nabywcy neutralny. Wszystko automatycznie rozliczane jest w serwisie.
  Niestety po linkami, które Pan przysłał dokumenty są nieczytelne. Zatem jeśli kwoty pobrane przez sprzedawcę i sprzedaż zdjęć nastąpiły w jednym m-cu , wówczas księgujemy koszt do KPiR oraz rozliczamy podatek vat w serwisie jako import usług i księgujemy według ścieżki: “Wydatki=>Dodaj wydatek=>Import usług”, likwidujemy zaznaczenie w checkboxie: Faktura wystawiona w trybie art.28.b ustawy o VAT , w polu stawki VAT wpisuje Pan stawkę właściwą dla danej usługi w Polsce.

  Obowiązek podatkowy powstaje w dacie zapłaty lub wykonania usługi w zależności od tego, która z dat była wcześniejsza. Data powstania obowiązku podatkowego ma bezpośredni wpływ na kurs waluty.
  Gdyby zasilanie konta i nabycie odbywało się w rożnych m-cach wówczas mielibyśmy 2 księgowania:
  1) zaliczkę na import usług :
  “Wydatki=>Dodaj wydatek=>Import usług”, likwidujemy zaznaczenie w checkboxie: Faktura wystawiona w trybie art.28.b ustawy o VAT
  Po prawej stronie w części “Dane z faktury zakupu” nie uzupełniamy pola “Numer faktury”. W polu stawki VAT wpisuje Pan stawkę właściwą dla danej usługi w Polsce.
  Dzięki temu zaliczka zostanie rozliczona jedynie w zakresie VAT z importu usług w ewidencji sprzedaży VAT i ewidencji zakupów VAT.
  2) księgowanie kosztu
  koszt księgujemy w dacie wystawienia dokumentu kosztowego. W tym kroku księgujemy jedynie koszt do KPiR, ścieżka księgowania wygląda więc następująco – zakładka “wydatki”> “dodaj wydatek” > “koszt prowadzenia firmy”> “inny”. W polu kwoty podaje Pan wartość , która wynika z faktycznego wykorzystania wpłaconych środków na realizację usługi.

  Jesli transakcje są dokonywane w walucie obcej poniżej podaję linka do naszego blogu gdzie omówione jest rozliczenie różnic kursowych:
  https://www.ifirma.pl/blog/podatki/roznice-kursowe-transakcyjne-czy-od-srodkow-wlasnych-sprawdz-jak-rozliczyc.html

Wyświetlono 1 wypowiedzi (z 5)

Odpowiedź do: Jak zaksięgować faktury od Envato / themeforest Australia
Twoje informacje: