samozatrudnieni.pl
Wynagrodzenie za okres nieobecności pracownika wypłaca pracownikowi ZUS. Przedsiębiorca zaś wypłaca pracownikowi wynagrodzenie za okres kiedy pracownik przebywał w pracy.
Warto również zapoznać się z informacjami na stronie ZUS.
Kolejno w rachunku wybierz opcję wylicz wynagrodzenie chorobowe.
W tabelce Pozycje wynagrodzenia chorobowego wprowadź:
– okres zasiłku chorobowego od … do – daty, w których pracownik przebywał na zasiłku
opiekuńczym,
– Współczynnik – pozostaw „80%”,
– Opis – wprowadź informację np. dodatkowy zasiłek opiekuńczy – COVID-19,
– odznacz “haczyk” przy checkboxie Czy naliczyć wynagrodzenie za okres choroby?
Potem zatwierdź dane – system wyliczy kwotę jaka pozostaje do wypłaty dla pracownika.
Pamiętaj!
Po wygenerowaniu deklaracji ZUS za okres kiedy pracownik przebywał na zasiłku należy edytować deklarację ZUS RSA i zmienić na niej kod przerwy pracownika z 313 na 312.
Kodeks Cywilny zakłada możliwość składania oświadczeń woli w postaci elektronicznej, przewidując jednocześnie wymóg opatrzenia pisma kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Zapisy Kodeksu Pracy nie wykluczają wprost możliwości wysłania wypowiedzenia poprzez e-mail. W związku z powyższym można wnioskować, iż wiadomość w której zostanie zawarte wypowiedzenie opatrzone podpisem kwalifikowanym, z którym będzie miał możliwość zapoznać się pracownik, zostanie uznane za skutecznie dostarczone z czym zgodził się m.in. Sąd Najwyższy (w wyroku z 24 sierpnia 2009 r., sygn. I PK 58/09).
Dowiedz się jakie są zasady i terminy na przekazanie wypowiedzenia umowy pracownikowi, przeczytaj.
12 marca Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) wskazała na swojej stronie szereg informacji w zakresie pracy zdalnej i warunków jakie w związku z nią należy spełnić, szczegóły tutaj. Wśród szeregu pytań pojawiło się również pytanie o wykorzystanie zaległego urlopu w okresie pracy zdalnej.
PIP wskazuje, iż kiedy pracownikowi pozostał zaległy urlop za rok 2019 pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu, lecz musi udzielić mu urlopu w terminie do końca września 2020 r. W wyroku z dnia 24 stycznia 2005 r., sygn. akt I PK 124/05, Sąd Najwyższy stwierdził jednoznacznie, że pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop zaległy nawet bez jego zgody.
23.06.2020 r. opublikowano tzw. tarczę 4.0. Zgodnie z zapisami tarczy w okresie epidemii z powodu COVID-19 pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.
Ponadto przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie epidemii (liczony tak samo jak przy dofinansowaniu z FGŚP opisanego w artykułach), może:
Żeby skorzystać w wymienionych opcji nie można zalegać z podatkami jak i ZUS. W przypadku drugiej i trzeciej opcji konieczne jest zawarcie porozumienia ze związkami zawodowymi albo reprezentacją pracowników i przekazanie kopii zawartego porozumienia w ciągu 5 dni do okręgowego inspektora pracy.